KRAUM uważa, że decyzja o wygaszaniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego określona w § 2 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 sierpnia 2014 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego jest jak najbardziej uzasadniona.
Konferencja powołuje się przy tym na dbałość o standardy zdrowotne w Polsce i podkreśla, że jedynie farmaceuta z mocy ustawy uprawniony jest do wykonywania wszystkich czynności przynależnych zawodowi farmaceuty, a polegających między innymi na sporządzaniu farmaceutycznej formy produktu leczniczego, wytwarzaniu i testowaniu produktów leczniczych, ocenie jakości, udzielaniu informacji i porad dotyczących działania oraz stosowania produktów leczniczych, sprawowaniu opieki farmaceutycznej, kierowaniu apteką, a nawet współuczestniczeniu w nadzorze nad gospodarką lekami czy też współudziale w badaniach klinicznych prowadzonych w szpitalu.
„Nadanie tak szerokich uprawnień tej grupie zawodowej związane jest z kwalifikacjami, które farmaceuta nabywa w drodze wymaganego kształcenia, które określa Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 roku w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z tym minimalne wykształcenie uprawniające w krajach Unii Europejskiej do świadczenia usług farmaceutycznych wymaga odbycia kształcenia trwającego co najmniej 5 lat na uniwersytecie lub szkole wyższej o statusie uznanym za równorzędny i obejmującego co najmniej cztery lata kształcenia teoretycznego oraz praktycznego w pełnym wymiarze godzin w szkole wyższej oraz sześciomiesięczna praktykę w aptece. Nie wydaje się budzić żadnych wątpliwości, że kwalifikacje nabyte przez farmaceutę dają gwarancję świadczenia usług farmaceutycznych na najwyższym poziomie, co z kolei zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, na rzecz których usługi te są świadczone. Kwalifikacje te nie mogą być porównywalne z wykształceniem technika farmaceutycznego” – czytamy w stanowisku KRAUM.
KRAUM informuje też, że decyzja o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego została podjęta po szczegółowej analizie obowiązujących przepisów prawa.
KRAUM podjęła uchwałę 11 kwietnia 2017 roku, a decyzja w tej sprawie została również przekazana minister edukacji narodowej i ministrowi zdrowia.
Źródło: www.nia.org.pl
[-DOKUMENT_HTML-]