Kosmetyki, pełniąc funkcje pielęgnacyjne, estetyczne i ochronne, stanowią produkty równie istotne w złożonym procesie leczenia i rehabilitacji pacjenta, co produkty lecznicze i wyroby medyczne, a problematyka składu kosmetyków jest jednym z obszarów zainteresowania kosmetologii jako wyspecjalizowanego działu dermatologii – czytamy we wprowadzeniu do publikacji „Ustawa o kosmetykach. Komentarz”, która zostanie opublikowana w czerwcu.
„Kosmetyki niewątpliwie stanowią szczególną grupę produktów. Z uwagi na ich specyfikę, w szczególności rodzaje, formy, właściwości, ale również dostępność, częstość i sposób użytkowania, a co za tym idzie zapotrzebowanie niezależnie od wieku czy stanu zdrowia użytkownika, oczywistym staje się, że unormowania prawne w przedmiocie zasad wytwarzania i obrotu kosmetykami mają doniosłe znaczenie i dotyczą w rzeczywistości zdecydowanej większości społeczeństwa” – zauważa autor publikacji.
Ważność kosmetyków podkreśla też fakt, że podmioty lecznicze realizujące zamówienia publiczne w zakresie uzupełnienia asortymentu aptek szpitalnych, przeprowadzają przetargi wspólne zarówno dla kosmetyków jak i produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
Regulacje dotyczące kosmetyków zawiera ustawa o kosmetykach z 30 marca 2001 roku, regulująca kwestie składu, oznakowania i warunków obrotu tymi produktami.
W komentarzu omówiono rozwiązania prawne przyjęte w ustawie o kosmetykach oraz w aktach wykonawczych - w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej wytwarzania i obrotu kosmetykami, jak również działalności leczniczej. Poszczególne przepisy komentowane są z perspektywy założeń ogólnego bezpieczeństwa produktów z ukazaniem różnic w unormowaniach odnoszących się do kosmetyków, produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz zagadnienia tzw. imitacji środków spożywczych oraz produktów z pogranicza.
Ważną częścią publikacji jest szerokie omówienie zasad wprowadzania kosmetyków do obrotu, wraz z przykładami pism i dokumentów z tym związanych, a także sprawowania nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, prowadzenia kontroli w tym obszarze, jak i inspekcji handlowej produktów.
W komentarzu dokonano przeglądu aktualnego orzecznictwa sądów powszechnych i administracyjnych odnoszącego się do omawianej dziedziny.
Książka przeznaczona jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania kosmetyków i ich wprowadzania do obrotu, pracowników organów administracji publicznej, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej. Zainteresuje też pracowników podmiotów leczniczych oraz pracowników naukowych.
Książka dostępna jest w ramach przedsprzedaży w księgarni Profinfo.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.profinfo.pl, stan z dnia 24 maja 2016 r.