Seul ogłosił, że w piątek 19 czerwca 2015 zmarła 24. ofiara MERS; od początku epidemii zanotowano 166 przypadków zachorowań.
W sobotę 20 czerwca 2015 sześć osób opuściło szpital, w dalszym ciągu hospitalizowanych jest 106 chorych. W ramach prewencji izolowanych w domach i placówkach medycznych jest obecnie około 5200 osób, w piątek 19 czerwca 2015 ich było około 6 tysięcy.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia Korei Południowej potwierdził w piątek 19 czerwca 2015, że epidemia "zaczyna wycofywać się".
- Zanim ogłosimy jej odwrót, musimy jednak obserwować, czy nie pojawiają się nowe przypadki wirusa MERS - dodał.

W Tajlandii, gdzie w czwartek 18 czeraca 2015 potwierdzono informację o pierwszym przypadku zachorowania, na międzynarodowym lotnisku w Bangkoku zainstalowano nowe urządzenia do badania temperatury pasażerów, aby odizolować tych, którzy mają gorączkę, jeden z symptomów wirusa - poinformowało w sobotę 20 czerwca 2015 ministerstwo zdrowia. Pasażerom rozdawane są na lotnisku maski chirurgiczne i żel dezynfekujący.
 

Pierwszy przypadek MERS wykryto w Tajlandii u 75-letniego obywatela Omanu, który "czuje się trochę lepiej" - powiedział AFP rzecznik ministerstwa zdrowia, dodając, że dotąd nie zanotowano innego przypadku wirusa.

Mężczyzna przyleciał do Bangkoku na leczenie kardiologiczne w szpitalu. Trzy osoby, które mu towarzyszyły, zostały poddane kwarantannie i przeszły badania. Wyniki dwóch osób są negatywne, a trzecia będzie dalej badana.

Wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) podobny jest do wirusa SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Zespół Ostrej Ciężkiej Niewydolności Oddechowej), który w latach 2002 - 2003 zabił na świecie około 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc.

Wskaźnik zgonów w przypadku MERS jest znacznie wyższy niż śmiertelność osób chorych na SARS. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 38 procent zakażonych wirusem MERS umiera. Nie istnieje żadna zwalczająca tego wirusa szczepionka.
 

Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej (ponad 950), gdzie od 2012 roku zmarło ponad 412 osób zakażonych tym wirusem. (pap)