W ocenie marszałków województw model opieki psychiatrycznej wymaga dostosowania do potrzeb pacjentów oraz ich rodzin. Konwent podkreślił też, że należy pamiętać o sytuacji w jakiej obecnie znajdują się szpitale psychiatryczne.
 
- Marszałkowie województw RP apelują, by zmiany jakie będą wprowadzane w psychiatrii, nie koncentrowały się jedynie na opiece środowiskowej, lecz dotyczyły także opieki stacjonarnej, bez której nie jest możliwe skuteczne leczenie wielu ciężkich chorób psychiatrycznych. Strategia kierunkująca środki jedynie na opiekę środowiskową, u podstaw której leży przekonanie, iż wzrost finansowania opieki szpitalnej przyczyni się do zaniedbania środowiskowej opieki psychiatrycznej jest błędna - brzmi jeden z ważniejszych fragmentów dokumentu.
 
Według Konwentu w związku z brakiem wzrostu taryfy świadczeń w zakresie psychiatrii, która utrzymuje się na zbliżonym poziomie od siedmiu lat, należałoby rozważyć możliwość doszacowania ceny za punkt świadczeń: psychiatrycznych dla dorosłych,  psychogeriatrycznych, terapii uzależnienia od alkoholu, leczenia alkoholowych zespołów abstynenckich oraz rehabilitacji psychiatrycznej. 

„Utrzymanie finasowania tych świadczeń na obecnym poziomie – przy systematycznie rosnących kosztach (zatrudnienia personelu, mediów, leków, badań, konsultacji specjalistycznych i transportu), może w konsekwencji prowadzić do spadku jakości świadczeń, redukcji zatrudnionego personelu, bezpieczeństwa pacjentów i personelu, a także do znacznego pogorszenia wyników finansowych szpitali psychiatrycznych, co nie jest obojętne w świetle zapisów ustawy o działalności leczniczej” – czytamy w stanowisku samorządowców.

Stanowisko zwraca także uwagę na kwestie braku zabezpieczenia stacjonarnych świadczeń w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zabezpieczenia dostępu do świadczeń związanych z zaburzeniami somatycznymi dla pacjentów placówek psychiatrycznych. U zdecydowanej większości pacjentów hospitalizowanych w oddziałach psychiatrycznych oprócz choroby psychicznej występują inne współistniejące choroby somatyczne, w konsekwencji czego szpitale psychiatryczne ponoszą ogromne koszty leków (innych niż psychiatryczne), badań, konsultacji specjalistycznych oraz transportu. 

Według Konwentu rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wprowadzenie częściowego kontraktowania świadczeń somatycznych lub takie doszacowanie świadczeń  psychiatrycznych, by koniecznie uwzględniały pokrycie wszystkich kosztów.

W ocenie Konwentu Marszałków Województw RP, bez wprowadzenia zmian nie ma szans na realny rozwój i poprawę warunków leczenia pacjentów w jednostkach opieki psychiatrycznej, którzy jako obywatele powinni być godnie traktowani – na zasadach równych z pacjentami innych dziedzin medycyny. „Niezbędne jest zatem wypracowanie rozwiązań dotyczących zabezpieczenia spójnego i stabilnego systemu lecznictwa psychiatrycznego. W związku z powyższym, Marszałkowie Województw RP wnoszą o zwiększenie nakładów  na rzecz ochrony zdrowia psychicznego w Polsce, w tym koniecznie – wobec ciągłego niedoszacowania stacjonarnej opieki psychiatrycznej – ponowną weryfikację proponowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji taryf w zakresie psychiatrii” – czytamy w stanowisku Konwentu.

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy 16 polskich województw. Konwent zawiązany został w 1998 roku, równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich polskich województw, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.

Podczas obrad konwentu marszałkowie województw analizują i opiniują propozycje zmian legislacyjnych oraz omawiają aktualne problemy samorządów województw.



Źródło: www.konwent.wzp.pl