Autorzy komentarza kompleksowo omawiają warunki przyznawania prawa wykonywania zawodu oraz odbywania szkoleń specjalizacyjnych, zasady wykonywania zawodu, które wynikają nie tylko z ustawy, ale także z innych aktów prawnych. Dodatkowo analizują stosunki lekarzy z innymi podmiotami systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza organami samorządu zawodowego i Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczególne miejsce poświęcają relacji lekarz-pacjent.

Publikacja skierowana jest do lekarzy i lekarzy dentystów oraz innych przedstawicieli zawodów medycznych, pracowników podmiotów leczniczych, organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zdrowia oraz prawników i wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Będzie przydatna również dla studentów, stażystów i wykładowców uczelni medycznych oraz organizatorów kształcenia podyplomowego.

Opracowanie wzbogacone zostało o teksty aktów prawnych powoływanych w komentarzu, tekst Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz najważniejsze uchwały, stanowiska i apele naczelnych organów samorządu lekarskiego, które dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania ze strony www.uzld.lex.pl - po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego.

Autorzy komentarza:

Elżbieta Barcikowska-Szydło - radca prawny w podmiotach działalności leczniczej; koordynator Zespołu Radców Prawnych Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie; były członek komisji bioetycznej oraz wieloletni wykładowca akademicki.

Mirosława Kapko - jest radcą ministra w Departamencie Prawa Unii Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Zapewnia ocenę zgodności projektów krajowych przepisów m.in. w zakresie zdrowia publicznego i systemu opieki zdrowotnej z prawem wspólnotowym oraz doradza w postępowaniach skargowych prowadzonych przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. Jest autorką publikacji z zakresu prawa europejskiego i medycznego, prowadzi zajęcia w Studium Podyplomowego Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Majcher - radca prawny, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; były ekspert narodowy w Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług; specjalista w zakresie prawa medycznego oraz prawa Unii Europejskiej.

Witold Preiss - długoletni radca prawny w zakładach opieki zdrowotnej i lekarskich towarzystwach naukowych; były koordynator Zespołu Radców Prawnych w Naczelnej Radzie Lekarskiej; współautor projektu ustawy o izbach lekarskich; autor publikacji z zakresu prawa medycznego.

Krzysztof Sakowski - prokurator Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie; w sferze jego zainteresowań zawodowych znajduje się odpowiedzialność karna pracowników służby zdrowia.

Eleonora Zielińska - profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; kierownik Katedry Prawa Karnego Porównawczego oraz Kliniki Prawa, a także Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny UW; autorka wielu publikacji m.in. z dziedziny prawa medycznego.