W trakcie posiedzenia komisji zdrowia 9 lipca 2014 posłowie przyjęli ustawy z pakietu onkologiczno-kolejkowego. W pierwszej kolejności omawiana była nowelizacja ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, co do której wnieśliśmy szereg uwag.
Jeden z ważnych postulatów, polegający na włączeniu przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców do składu wojewódzkich rad do spraw potrzeb zdrowotnych, nie spotkał się z akceptacją rządu. Tymczasem brak w składzie rady przedstawicieli sektora prywatnego – i to w sytuacji, gdy miejsce w komisjach otrzymali przedstawiciele świadczeniodawców szpitali marszałkowskich, klinicznych i powiatowych – narusza zasadę równego traktowania podmiotów.
W trakcie debaty minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podtrzymał stanowisko rządu i polemizował z opinią Pracodawców RP. W ożywionej dyskusji wzięli udział posłowie koalicji i opozycji, którzy w większości podzielili zdanie zaprezentowane przez Roberta Mołdacha, przedstawiciela organizacji. Co ciekawe, postulat dotyczący udziału sektora prywatnego poparli także niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, argumentując to koniecznością równego traktowania wszystkich świadczeniodawców. Mimo podtrzymanego przez ministra Arłukowicza sprzeciwu poseł PO Jarosław Katulski podjął poprawkę, a większość posłów komisji zdrowia ją poparła.
Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP
Komisja zdrowia poparła udział pracodawców w radach do spraw potrzeb zdrowotnych
Sejmowa komisja zdrowia przyjęła poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która uwzględnia udział pracodawców w wojewódzkich radach do spraw potrzeb zdrowotnych. Jest to znaczący sukces, którzy będzie miał ogromne znaczenie dla kształtowania polityki zdrowotnej naszego kraju mówi wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala.