Wyróżnione jednostki to zarówno placówki publiczne jak i prywatne. Należą do nich: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, NZOZ Szpital Euromedic Kliniki Specjalistyczne w Katowicach, Szpital "Łubinowa" z Katowic, Szpital Centrum Medycznego Mavit w Katowicach, Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Malborku w zakresie działalności Szpitala im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie oraz Szpital NZOZ Chirurgia Endoskopowa w Żorach.
Czytaj: Akredytacja oznacza dla szpitali obowiązek zbierania i analizy danych>>>
Wszystkie szpitale, za wyjątkiem grodziskiego, zdobyły akredytację w ramach projektu "Bezpieczny Szpital - Bezpieczny Pacjent", który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) jest centralną jednostką resortu zdrowia. Powołane zostało przez ministra zdrowia w 1994 roku, w celu inspirowania oraz wspierania działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych. Program akredytacji szpitali funkcjonuje od 1998 roku i został opracowany na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie. Program należy do European Accreditation Network (EAN), koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej (ESQH), zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.
Pełna lista akredytowanych szpitali dostępna jest na stronie CMJ.