Do 24 wzrosła liczba łóżek w Klinice Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Klinikę z parteru przeniesiono na trzecie piętro szpitala, do pomieszczeń po hematologii. Pacjenci mają lepsze warunki pobytu i dostęp do mało inwazyjnych metod diagnostyki i leczenia. Oddział w nowym miejscu dysponuje nowoczesną salą endoskopową.

Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii w ŚCO, przyznał, że kolejka oczekujących na leczenie jest cały czas spora ponieważ urolodzy z kieleckiego centrum jako jedyni w regionie świadczą kompleksowe usługi z zakresu urologii onkologicznej.

- Obecnie kilkakrotnie zwiększyliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów i w poradni, i na oddziale. W poradni udzielamy 11-12 tysięcy porad rocznie i wykonujemy około 1200 zabiegów operacyjnych – powiedział doktor Jaskulski.

Dzięki temu, że urolodzy z ŚCO wykonują wiele zabiegów laparoskopowo, metodami znikomo inwazyjnymi, do Kielc przyjeżdża także wielu pacjentów z ościennych województw: mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest jednym z wiodących oddziałów w kraju. Zespół urologów z Kielc uzyskał certyfikację Europejskiej Rady Urologii do prowadzenia szkoleń dotyczących chirurgii znikomo inwazyjnej w leczeniu chorych. Certyfikację taką posiada zaledwie sześć ośrodków w Polsce.

Złośliwe nowotwory urologiczne stanowią ponad 40-procentowy odsetek schorzeń onkologicznych w ogóle. Dzięki rozwojowi medycyny udaje się uratować przeważającą liczbę chorych na raka gruczołu krokowego. Gorzej jest na przykład z rakiem pęcherza moczowego.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.sejmik.kielce.pl, stan z dnia 12 stycznia 2015 r.