W dwudniowej konferencji naukowo – szkoleniowej, która zakończyła się w piątek, 15 kwietnia 2016, uczestniczyli lekarze i terapeuci z blisko 20 szpitali z całej Polski.
Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzili między innymi: profesor Fons Balm, specjalista z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie, wiodącego w Europie ośrodka w zakresie leczenia i rehabilitacji chorych na raka krtani, dr Corina van As Brooks, logopeda, również z Holenderskiego Instytutu Raka, wiceprezydent do spraw innowacji i marketingu Atos Medical, oraz dr nauk medycznych Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO, a także specjaliści radioterapii, fizjoterapii, logopedii z ŚCO.
Uczestnicy kursu obejrzeli transmisję live z sali operacyjnej zabiegów całkowitej laryngektomii wraz z wytworzeniem przetoki tchawiczo – przełykowej oraz implantacją protezy głosowej i zabiegi wtórnej implantacji protezy głosowej u pacjentów po wcześniejszym usunięciu krtani. Uczyli się na trenażerach wymiany protez głosowych oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych z pacjentami pod kierunkiem profesora Balma i dr Okły.
Czytaj: Poznańscy chirurdzy odtworzyli krtań z uda pacjenta>>>
Wielu chorych na raka krtani późno dociera do lekarza i decyduje się na operację, bojąc się, że po usunięciu krtani stracą głos na zawsze.
– W naszym ośrodku pomagamy takim pacjentom wszczepiając im protezy głosu. Zabieg wykonujemy w 2-3 dobie po usunięciu krtani, pacjenci natychmiast rozpoczynają naukę mówienia i wychodzą ze szpitala, mówiąc. Potem tylko co pół roku zgłaszają się do nas na wymianę protezy. Kiedyś po operacji, od razu prosili lekarza, żeby wypisał im wniosek na rentę. Dziś wracają do pracy, do normalnej aktywności życiowej, mówią swoim, lekko zachrypniętym głosem, czytają bajki dzieciom, śpiewają kolędy – mówi dr Sławomir Okła, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który prowadzi kursy z zakresu implantowania protez głosowych dla lekarzy z Polski i z zagranicy, wytycza nowe standardy w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi.
W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO przeprowadza się rocznie 50 całkowitych laryngektomii wraz z jednoczesnym wszczepieniem protezy głosowej (tyle, ile rocznie w całej Szwecji lub Austrii). Kielecki ośrodek jest liderem polskim i europejskim pod względem ilości implantowanych protez głosowych (ponad 400 rocznie). Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jest jedynym w Polsce ośrodkiem, gdzie u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii standardowo implantuje się od razu protezy głosowe.
Od 2001 roku w ŚCO wykonano już 640 takich zabiegów.
- Zaczęliśmy przygodę z protezami głosowymi w 2001 roku jeszcze zanim NFZ zaczął refundować tę procedurę. Profesor Stanisław Góźdź, szef Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zdecydował, że nie będziemy chorych okaleczać i pozbawiać ich możliwości porozumiewania się. Sami ponosimy koszty, dla pacjenta zabieg jest bezpłatny – dodaje dr Sławomir Okła.
Rocznie w Polsce na raka krtani zapada 2500 osób. Objawami choroby są utrzymująca się chrypka, zaburzenia połykania. Rak krtani jest nowotworem tytoniozależnym. Papierosy i alkohol zwiększają ryzyko zachorowania ponad 300 krotnie. Ponad 60 procent chorych trafia do lekarza w późnym stadium choroby, ze wskazaniem do całkowitej laryngektomii.