Badania profilaktyczne mają objąć 2,2 tysiąca spośród ponad 8 tysięcy mieszkańców. Pacjentów będą przyjmować lekarze pięciu specjalności: pediatrii, laryngologii, okulistyki, ginekologii i urologii. Urząd Gminy rozsyła już do sołectw plakaty zachęcające do udziału w tych badaniach i ustala harmonogram wizyt.
Będą to pierwsze na tak dużą skalę badania profilaktyczne w gminie. Osoby, które przyjdą na badania, otrzymają bezpłatnie 150 aparatów do mierzenia ciśnienia i 850 termometrów. Gmina do końca roku ma też zmodernizować gabinety lekarskie we wsiach Nakomiady, Parcz i Wilkowo.
Kętrzyński samorząd uzyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Projekt, którego budżet wynosi ponad 217 tysięcy euro, ma służyć poprawie zdrowia mieszkańców terenów przygranicznych - gminy wiejskiej Kętrzyn w woj. warmińsko-mazurskim oraz rejonu Oziersk w obwodzie kaliningradzkim.
Rosyjski partner - dzięki unijnemu dofinansowaniu - zakupi nowoczesny aparat USG dla tamtejszego szpitala. Samorządy zorganizowały wspólne seminarium medyczne i wzajemne wizyty przedstawicieli instytucji ochrony zdrowia.
Oba samorządy przygotowały też partnerski projekt rozwoju infrastruktury i edukacji sportowej, na który otrzymały z UE blisko 650 tys. euro. Zakłada on budowę stadionu w polskiej wsi Łazdoje oraz remont szkoły sportowej w Oziersku i przygotowanie dokumentacji na budowę tam stadionu. Młodzież z obu krajów uczestniczy we wspólnych turniejach i warsztatach sportowych.
Kętrzyn: pieniądze unijne na poprawę profilaktyki zdrowotnej
Gmina Kętrzyn (województwo warmińsko-mazurskie) uzyskała dofinansowanie ze środków uniijnych na poprawę profilaktyki zdrowotnej na terenach przygranicznych. Dzięki temu co czwarty mieszkaniec gminy przejdzie w tym roku badania lekarskie, a tysiąc z nich otrzyma bezpłatnie termometry i aparaty do mierzenia ciśnienia.