- Na razie będziemy świadczyć usługi komercyjne, tak system reformy zdrowia nas spozycjonował, choć szpital był zaprojektowany pod inny rodzaj działalności. Mamy podjazd dla karetek, izbę przyjęć, aptekę szpitalną, bardzo dobrze wyposażony blok operacyjny i 10 oddziałów. Gdybym był gospodarzem państwa polskiego, to z radością bym taki prezent przyjął i włączył do systemu świadczenia opieki zdrowotnej – powiedział zajmujący się wcześniej działalnością deweloperską Adam Zaremba-Śmietański.

 -Będziemy startować w konkursach, choć niewiele tego zostało. Niestety, również dla tego trybu konkursowego wprowadzono dużo ograniczeń dla nowych jednostek. Myślę, że w jakimś zakresie, choć na pewno nie w takim, jaki by mnie satysfakcjonował, zaistniejemy w systemie świadczeń finansowanych przez NFZ, ale to nie zależy ode mnie, to decyzja NFZ – dodał.

Budowa szpitala rozpoczęła się w 2013 roku.
- Otoczenie jest niesłychanie zmienne, po drodze musieliśmy zmieniać dwukrotnie koncepcję szpitala – pierwszy raz po wprowadzeniu pakietu onkologicznego przez ministra Arłukowicza, trochę czasu, wysiłku i pieniędzy pochłonęły te przeróbki. Drugiego zwrotu musieliśmy dokonać rok temu po zasygnalizowaniu, a potem stworzeniu sieci szpitali – dodał Zaremba-Śmietański.

Tegoroczna reforma służby zdrowia wprowadziła system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. Mogły się w niej znaleźć placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

 [-DOKUMENT_HTML-]

Placówki zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z NFZ. Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, mogą przystąpić do ogłaszanych przez NFZ konkursów - tak, jak to było dotychczas. Na finansowanie tych kontraktów zostanie przeznaczonych ok. 7 proc. środków NFZ zaplanowanych na lecznictwo szpitalne.

Szpital GeoMedical ma powierzchnię ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, dysponuje 8 salami operacyjnymi, nowoczesnym zakładem diagnostyki obrazowej. 11 września 2017 roku rozpoczną pracę poradnie specjalistyczne, w których będą przyjmować między innymi chirurdzy, urolodzy, ginekolodzy, interniści oraz ortopedzi. Pracę rozpocznie także Zakład Diagnostyki Obrazowej, wyposażony w rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i rentgen.

Według zapowiedzi Zaremby – Śmietańskiego, placówka rozpoczyna działalność z około 40-tu lekarzami i stopniowo będzie zwiększać ich zatrudnienie do około dwustu. Szpital nawiązał już współpracę z wieloma cenionymi specjalistami, między innymi ze Stanisławem Czudkiem - jednym z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie chirurgii małoinwazyjnej, Lekarzem Roku w Republice Czeskiej i członkiem elitarnej grupy stu chirurgów wybranych przez NASA do ewentualnego operowania na odległość astronautów przebywających w kosmosie oraz specjalistą w zakresie ginekologii onkologicznej dr. hab. Bogdanem Michalskim.(pap)