Szacuje się, że obecnie w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tys. osób. Niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat.

Ponad 90 procent z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. Wymaga to fizycznej sprawności i psychicznej odporności. O tym jak radzić sobie z opieką nad chorym, opiekunowie będą mogli dowiedzieć się podczas warsztatów „Alzheimer – wspólne wyzwanie”.

Ich organizatorem są katowicka klinika Neuro-Care i Śląskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie.
- Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Potrzeby opiekunów schodzą wówczas na dalszy plan. Podnosząc świadomość najbliższych na temat mechanizmów choroby i ucząc ich, jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny – powiedziała dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care.

Czytaj: Choroba Alzheimera: styl życia a nie geny mają decydujące znaczenie >>>

Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mogli poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące między innymi leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania.

Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi. Psycholog udzieli porad, jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają również specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pamięci dla osób chorych na Alzheimera lub zaburzenia pamięci.
 

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wystarczy zapisać się pod nr tel. 32 353 93 59 lub 500 278 847.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 65. roku życia. Stwierdza się ją u około 24 procent ludzi po 65. roku życia, a po 80. roku życia - u około 40 procent. U osób z predyspozycjami genetycznymi może się pojawić już po trzydziestce. (pap)