Będzie to najnowsze kompendium wiedzy na temat zakładania i prowadzenia aptek oraz punktów aptecznych, a także funkcjonowania aptek internetowych w nowych realiach prawnych.
Przepisy regulujące funkcjonowanie aptek i obrót detaliczny produktami leczniczymi ulegają ciągłym zmianom. Ustawa refundacyjna, która znowelizowała prawo farmaceutyczne, nałożyła nowe obowiązki na apteki i punkty apteczne – przypomina autorka opracowania Monika Kwiatkowska we wstępie do publikacji.
Wprowadzono między innymi zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.
„Jednakże ustawodawca nie zdefiniował pojęcia reklamy, powstają zatem liczne wątpliwości odnośnie do granic tego zakazu. Zakaz reklamy ma szczególne znaczenie dla aptek internetowych” – czytamy we wstępie.
W opracowaniu omówiono także funkcjonowanie tych aptek w nowej rzeczywistości prawnej oraz rolę, jaką odgrywa kierownik apteki, które zakres obowiązków poszerzyła ustawa o refundacji. Książka zawiera odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem kierownika w aptece, między innymi dotyczących wymogów formalnych, jakie musi spełniać kandydat na to stanowisko, zasad jego zatrudniania, nowych obowiązków wprowadzonych ustawą refundacyjną, ustanawiania zastępstwa i wielu innych
Opracowanie przedstawia szczegółową analizę najważniejszych aktów prawnych z zakresu prawa farmaceutycznego, w tym zapisów ustawy refundacyjnej. Prezentuje również aktualne orzecznictwo, decyzje inspekcji farmaceutycznej, urzędowe interpretacje przepisów prawnych oraz praktyczne rozwiązania problemów dotyczących środowiska aptekarskiego.
Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>
Publikacja zawiera ponadto wzory dokumentów z objaśnieniami niezbędnych do funkcjonowania apteki, a także informacje na temat zawodu farmaceuty, w tym koniecznych kwalifikacji i wymogów do jego wykonywania.
Drugie wydanie zostało uaktualnione i poszerzone o nowe zmiany w prawie farmaceutycznym, między innymi te dotyczące zakazu odwróconej dystrybucji produktów leczniczych, nowych obowiązków nałożonych na apteki, w tym obowiązku przekazywania informacji do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, zasad odbywania kształcenia zarówno specjalizacyjnego, jak i ciągłego farmaceutów, sprzedaży produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym oraz składania wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
Publikacja przeznaczona jest dla właścicieli i kierowników aptek, przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w branży farmaceutycznej, farmaceutów, prawników obsługujących apteki oraz pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo w ramach przedsprzedaży>>>
Informacja o autorce
Monika Kwiatkowska - radca prawny, mediator, arbiter sądu polubownego, specjalista z zakresu prawa farmaceutycznego, współautorka publikacji Meritum. Prawo farmaceutyczne (Warszawa 2016), ekspert współpracujący m.in. z Serwisem Prawo i Zdrowie Wolters Kluwer S.A.
[-OFERTA_HTML-]