Dzięki rządowemu programowi leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego do tej pory urodziło się 602 dzieci – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Do Programu zostało zarejestrowanych ponad 14.800 par, zakwalifikowanych zostało ponad 11.200, natomiast 10.385 rozpoczęło leczenie.

Program ruszył 1 lipca 2013 roku i będzie trwał 3 lata, do 30 czerwca 2016 r. Szacuje się, iż zostanie nim objętych około 15 tysięcy par.

Celem Programu in vitro jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom. Warunkiem przystąpienia do Programu jest rozpoznanie niepłodności przez lekarza oraz udokumentowane nieskuteczne leczenie w czasie nie krótszym niż 12 miesięcy.

Decyzję o włączeniu pary do Programu mogą podjąć wyłącznie lekarze z ośrodków będących realizatorami Programu wybranych na podstawie określonych kryteriów. Z Programu mogą skorzystać również pary, które nie pozostają w związku małżeńskim - Program nie określa statusu prawnego pary.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 15 października 2014 r.

Data publikacji: 15 października 2014 r.