Incydenty medyczne to nieprawidłowości dotyczące wyrobu medycznego, które mogą lub mogły doprowadzić do śmierci albo poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub użytkownika wyrobu, pośrednio także innej osoby, na przykład gdy dotyczy to wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro.
Za nieprawidłowości uznaje się wadliwe działanie, defekt, pogorszenie właściwości lub działania wyrobu, między innymi z przyczyny technicznej lub medycznej, związanej z właściwościami lub działaniem wyrobu oraz nieprawidłowości w jego oznakowaniu czy instrukcji używania.
W Polsce każdy, kto dowiedział się o incydencie medycznym, może to zgłosić prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Na niektórych grupach podmiotów ciąży jednak obowiązek takiego zgłoszenia - należą do nich świadczeniodawcy, którzy stwierdzili incydenty podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz importerzy i dystrybutorzy wyrobów. Niezgłoszenie stwierdzonego incydentu przez podmiot, który jest do tego zobowiązany, wiąże się z sankcją karną.
Wydawnictwo Wolters Kluwer zaprasza na bezpłatne szkolenie-online "Jak zgodnie z przepisami prawa zgłaszać incydenty medyczne? Zarządzanie incydentami medycznymi w podmiotach leczniczych”, które odbędzie się 7 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.00.
Podczas szkolenia eksperci przeprowadzą uczestników krok po kroku przez procedurę zgłaszania incydentów medycznych. Omówiony zostanie zakres pojęcia incydentu medycznego w rozumieniu ustawy, sposób i terminy realizacji obowiązku zgłoszenia oraz rozkład odpowiedzialności za ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Przedstawione zostanie również kompleksowe narzędzie zapewniające sprawne zarządzanie incydentami medycznymi w praktyce, którym jest system Progmedica.
Szkolenie jest adresowane do kadry menadżerskiej podmiotów leczniczych, zwłaszcza do pracowników odpowiedzialnych za monitorowanie incydentów medycznych, tworzenie rejestrów tych incydentów oraz zgłaszanie ich do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Szkolenie umożliwi uczestnikom poszerzenie wiedzy w zakresie pojęcia incydentu medycznego w rozumieniu ustawy (ocena, kwalifikacja zdarzenia, jako incydent według różnych wymagań), trybu zgłaszania incydentu medycznego, formularzy stosowanych do zgłoszeń incydentów medycznych, terminów zgłaszania incydentów medycznych według różnych wymagań (daty, sposób realizacji obowiązku zgłoszenia), konsekwencji prawnych braku zgłoszenia incydentu medycznego, kontroli podmiotów leczniczych w kontekście zaistniałych incydentów medycznych a także zgłaszania i raportowania incydentów medycznych w praktyce.
Szkolenie jest bezpłatne, wymagana jest rejestracja (zapis).
Informacje i zapisy na szkolenie dostępne są na stronie: http://szkolenia.wolterskluwer.pl
Prelegentami podczas szkolenia będą: Iwona Kaczorowska-Kossowska i Piotr Welenc.
Iwona Kaczorowska-Kossowska
Radca prawny, specjalizuje się w prawie medycznym i farmaceutycznym, w szczególności w zakresie kontaktów na linii świadczeniodawca-pacjent i negocjacjach umów i porozumień w sprawach związanych z prowadzeniem podmiotów leczniczych, praktyk lekarskich i pielęgniarskich i aptek a także reprezentacją świadczeniodawców w sporach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 2004 roku prowadzi Kancelarię Prawa Medycznego i Farmaceutycznego, która jest członkiem Konsorcjum Law4Med. Ekspert naukowy Serwisu Prawo i Zdrowie wydawnictwa WoltersKluwer S.A., wieloletni redaktor merytoryczny miesięcznika „Menadżer Placówki Medycznej”. Wykładowca zagadnień z zakresu prawa medycznego. Należy do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku będącej członkiem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Członek Polskiego Towarzystwa Legislacji. Laureatka nagrody Pro Bono Societatis Medicorum Pomeraniae 2016.
Piotr Welenc
CISA, CICA, CGEIT, CRISC, CRMA, Quality Assurance Validator Jest czynnym audytorem wewnętrznym, posiadającym certyfikaty międzynarodowe. Przez prawie 9 lat był pracownikiem NBP, w tym 7 lat w Departamencie Audytu Wewnętrznego oraz prawie 2 lata w Zespole ds. zarządzania strategicznego. Był wykładowca podyplomowych studiów bankowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcą w międzynarodowej konferencji dla pracowników banków Europy Środkowo - Wschodniej w zakresie zarzadzania ryzykiem. Od 2003 roku był systematycznie prelegentem dla pracowników Biura Inspekcji Głównego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym, Basel II oraz audytu informatycznego i compliance. Jest wieloletnim wykładowcą Warszawskiego Instytutu Bankowego, prowadził szkolenia z zarządzania ryzykiem (w tym ryzykiem compliance) dla kadry zarządczej oraz pracowników banków komercyjnych Ukrainy. Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania strategicznego, controllingu, zarządzania ryzykiem operacyjnym oraz audytu wewnętrznego i informatycznego.