Ocena Narodowego Funduszu Zdrowia przez obywateli nie napawa optymizmem. Funkcjonowanie NFZ dobrze ocenia jedynie 31 proc. obywateli. Badanie CBOS zrealizował od 28 lutego do 10 marca 2022 r. na próbie liczącej 1078 osób
Starsze osoby wystawili dobrą ocenę, młodzi złą
Dobre noty Funduszowi najczęściej wystawiają respondenci 54+, renciści, emeryci, osoby z wykształceniem podstawowym, badani uzyskujący niskie dochody per capita oraz ci najbardziej zaangażowani w praktyki religijne i identyfikujący się z prawicą.
Negatywnie NFZ ocenia 60 proc. ankietowanych. Grupę niezadowolonych stanowią osoby w wieku 25-34 lat, mieszkańcy największych miast, badani uzyskujący najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym, niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej, kadra kierownicza, a także specjaliści, technicy i średni personel oraz osoby o poglądach lewicowych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna zbiera dobre opinie
W sondażu oceniono również funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. I ku zaskoczeniu akcje Sanepidu poszły mocno w górę. Jego działalność dobrze ocenia ponad 53 proc. Polaków (wzrost o 8 punktów procentowych od 2021 roku), a krytykuje 18 proc. respondentów. Mniej jest ankietowanych, którzy nie potrafią się do niej odnieść (spadek o 7 punktów, do 29 proc.).
Najwięcej krytyków jest wśród zwolenników Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz mieszkańców dużych miast, osób najlepiej wykształconych, kadry kierowniczej i specjalistów, prywatnych przedsiębiorców, a także uczniów i studentów.