Według informacji Izby, pielęgniarka ma obowiązek doprowadzić badanego do pracowni diagnostycznej i przekazać go pod opiekę technikowi lub lekarzowi. Jeśli pacjent jest na tyle zdrowy, że sam może ułożyć się do badania, zgodnie ze wskazówkami technika, to pielęgniarka jest zwolniona z odpowiedzialności w momencie przekazania pacjenta technikowi bądź lekarzowi.
Jak poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w swoim komunikacie, w przypadku jednak kiedy pacjent u którego ma być przeprowadzone badanie, nie jest w stanie samodzielnie mu się poddać lub ma z tym trudności, pielęgniarka powinna się nim zająć. W takiej sytuacji konieczna jest współpraca z technikiem, wykonującymi badanie, ponieważ to technik elektroradiologii wie, jak ułożyć pacjenta do badania, a pielęgniarka jest w stanie ocenić czy w takiej pozycji i stanie zdrowia pacjent jest bezpieczny. Współpraca pielęgniarki z technikiem lub lekarzem jest więc w tym przypadku konieczna i zapewnia pełne bezpieczeństwo pacjenta oraz daje pewlność że badanie zostanie prawidłowo wykonane.
Jeżeli jednak przy badaniu obecny jest lekarz, wówczas to on może ocenić czy dane ułożenie pacjenta przez technika nie jest zagrożeniem dla jego zdrowia. Wówczas nawet nie jest wskazane by pielęgniarka uczestniczyła w badaniu.
Izba Pielęgniarek wyjaśnia: pielęgniarka nie musi uczestniczyć w badaniu USG i RTG
Pielęgniarka nie ma obowiązku uczestniczenia w badaniu RTG i USGani przygotowywania do niego pacjenta, jednak jeżeli wymaga tego dobro pacjenta powinna współdziałać z osobą wykonującą badanie wyjaśnia Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.