Zaprzestanie prac, trudności z wyjściem poza fazę prototypową, pokrywanie się projektów czy też powszechnie spotykane opóźnienia skutkują tym, że Polska jest ciągle jednym z najsłabiej ocenianych krajów w Europie pod względem dostępności do internetowych narzędzi obsługi pacjenta. W obliczu pojawiających się trudności i opóźnień w realizacji projektów na szczeblach centralnym oraz regionalnym coraz więcej podmiotów wykonujących działalność leczniczą we własnym zakresie wprowadza narzędzia internetowe wspomagające opiekę zdrowotną. Podczas różnych konferencji, warsztatów i seminariów autor bardzo często spotyka przedstawicieli podmiotów zainteresowanych koncepcją internetowej opieki zdrowotnej. Zazwyczaj poszukują oni szczegółowych informacji na temat podmiotów, którym udało się wdrożyć narzędzia internetowe.
Obiektem zainteresowań są także same narzędzia, proces ich wdrażania czy też ocena ich efektywności oraz przydatności. Warto podkreślić, że wiele indywidualnych inicjatyw tego typu również kończy się niepowodzeniem, co tylko zwiększa zainteresowanie autora tym zagadnieniem.
Powyższe spostrzeżenia stały się inspiracją do przeprowadzenia badań, weryfikacji hipotez, a w końcu do powstania niniejszej książki. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce wykorzystuje się Internet do realizacji zadań związanych z opieką zdrowotną w dalszym ciągu w niewielkim stopniu, podjęta w publikacji tematyka jest pilna i aktualna nie tylko z naukowego, ale także społeczno-zdrowotnego punktu widzenia.
Podstawowy cel książki stanowi identyfikacja kluczowych czynników wpływających na rozwój wykorzystania internetowych narzędzi wspomagających opiekę zdrowotną w polskich podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Pod tym względem istotną wartość poznawczą stanowią wyniki badania przeprowadzonego wśród podmiotów, które korzystają z internetowych narzędzi (subpopulacja 1), albo istnieją przesłanki, że zamierzają z nich korzystać w najbliższej przyszłości (subpopulacja 2). Uwzględnienie w badaniu podmiotów z subpopulacji 1 miało także umożliwić weryfikację tego, czy wykorzystanie internetowych narzędzi wpływa na usprawnienie opieki zdrowotnej.
Ponadto do celów cząstkowych publikacji zaliczono: usystematyzowanie podstawowych terminów związanych z wykorzystaniem Internetu w opiece zdrowotnej, charakterystykę wybranych narzędzi oraz pacjenta korzystającego z internetowej opieki zdrowotnej, ocenę stanu aktualnego wykorzystania internetowych narzędzi przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w Polsce, budowę modelu ekonometrycznego objaśniającego uwarunkowania rozwoju wykorzystania internetowych narzędzi w polskich podmiotach wykonujących działalność leczniczą, identyfikację korzyści wynikających z wykorzystania narzędzi tego typu oraz barier ograniczających ich stosowanie. (…)
Zaprezentowane w książce wyniki mogą być wykorzystane przez osoby zarządzające podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, ale także przez decydentów odpowiadających za rozwój systemów informacyjnych w ochronie zdrowia na wszystkich szczeblach, począwszy od lokalnego, przez regionalny, na krajowym skończywszy. Rezultaty badań mogą ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących rozpoczęcia wykorzystywania internetowych narzędzi wspomagających opiekę zdrowotną oraz zwiększania ich liczby.
Fragment pochodzi ze wstępu do książki „Internetowe narzędzia wspomagające opiekę zdrowotną”.
Autor książki Karol Korczak jest doktorem nauk ekonomicznych, adiunktem w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, a także członkiem Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół szeroko rozumianej informatyzacji sektora ochrony zdrowia.
Książka przeznaczona jest dla menedżerów podmiotów wykonujących działalność leczniczą, przedsiębiorców w sektorze ochrony zdrowia, pracowników placówek opieki zdrowotnej i wszystkich osób zainteresowanych koncepcją internetowej opieki zdrowotnej.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.
Internetowe narzędzia obsługi pacjenta słabo dostępne w Polsce
Jak dotąd niewiele projektów zakładających wykorzystanie narzędzi internetowych w obszarze opieki zdrowotnej udało się przekształcić w oprogramowanie wykorzystywane przez konsumentów opieki zdrowotnej czytamy w książce Karola Korczaka Internetowe narządzenia wspomagające opiekę zdrowotną, która została opublikowana przez wydawnictwo Wolters Kluwer.