Do podstawowej działalności Instytutu Reumatologii po przeprowadzeniu reorganizacji należeć będzie prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatołogii narządu ruchu oraz geriatrii, gerontologii i dyscyplin pokrewnych, przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki, a także ich upowszechnianie.
Ponadto do podstawowego zakresu działalności Instytutu należeć będzie także prowadzenie studiów podyplomowych i doktoranckich, kształcenie kadry medycznej oraz nadawanie stopni i tytułów naukowych.
Czytaj także: ARP: 39 mln zł pożyczki dla Instytutu Reumatologii >>>
Proponowane zmiany wynikają ze rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi oraz brakiem instytutu badawczego działającego w systemie ochrony zdrowia prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii. Powstanie instytutu geriatrii pozwoli opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2010 roku o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618, z późn. zm.) reorganizacji Instytutu dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek ministra nadzorującego, złożony po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw nauki.