- Powierzenie mi funkcji prezesa Infarmy to duża odpowiedzialność i zobowiązanie do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu systemowych rozwiązań w ochronie zdrowia, tak by głos innowacyjnych firm farmaceutycznych był zawsze słyszalny, a przede wszystkim – merytoryczny. Przed nami bardzo istotna dyskusja nad założeniami polityki lekowej państwa – dokumentem, który może mieć fundamentalne znaczenie dla poprawy dostępu pacjentów do nowoczesnej farmakoterapii. Nie mniej istotne będzie realizowanie polityki na rzecz większej przejrzystości we współpracy branży ze środowiskiem medycznym oraz inicjowanie rzeczowej dyskusji z partnerami społecznymi i instytucjonalnymi wokół długofalowych celów polityki zdrowotnej państwa” – podkreśliła nowa prezes.
Dorota Hryniewiecka-Firlej jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ze specjalizacją i doktoratem z chorób wewnętrznych. Z branżą farmaceutyczną jest związana od dwudziestu lat, a z firmą Pfizer od 2009 roku. Obecnie jest prezesem zarządu i dyrektorem Działu Global Innovative Pharma Business, a także członkiem europejskiego Zarządu Dywizji Global Innovative Pharma Business.
Zgodnie ze statutem Infarmy Dorota Hryniewiecka-Firlej będzie pełniła funkcję prezesa zarządu przez dwa lata.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma reprezentuje 28 wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne.
Infarma jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej innowacyjną branżę farmaceutyczną – Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), a także Pracodawców RP oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
Czytaj: Infarma postuluje partnerstwo publiczno-prywatne przy tworzeniu rejestru chorób>>>
Celem Infarmy jest podejmowanie inicjatyw pozytywnie wpływających na tworzenie rozwiązań systemowych w dziedzinie ochrony zdrowia w Polsce. Rozwiązania takie powinny umożliwiać polskim pacjentom korzystanie z nowoczesnych i najbardziej skutecznych terapii, tak by polskie standardy leczenia odpowiadały światowym.
Dbając o przestrzeganie wysokich standardów etycznych innowacyjne firmy farmaceutycznie zrzeszone w Infarmie przyjęły w 2008 roku Kodeks Dobrych Praktyk Przemysłu Farmaceutycznego, który wyznacza normy działań w zakresie: promocji i reklamy produktów leczniczych, organizacji sympozjów, kongresów i innych spotkań naukowych, prowadzenia badań, współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami pacjentów.
Od 1 stycznia 2015 roku firmy członkowskie Infarmy stosują w swojej działalności kodeks przejrzystości – zainicjowaną przez EFPIA samoregulację innowacyjnej branży farmaceutycznej, określającą zasady etycznej współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami ochrony zdrowia.