Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wezwał lekarzy do tego, by w sierpniu zaczęli wypowiadać klauzule opt-out i ograniczyli czas pracy do 48 godzin w tygodniu. Akcja „Jeden lekarz, jeden etat" ma pokazać rządzącym, że bez dodatkowych pieniędzy polski system ochrony zdrowia się załamie.
Bartosz Fiałek z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy mówi, że z ich informacji wynika, że ok. 1500 lekarzy rezydentów wypowiedziało klauzule opt-out, ale kolejni jeszcze rezygnują z dodatkowych prac.
Protest lekarzy - rezygnują z klauzuli opt-out - czytaj tutaj>>
Po 9 dyżurów w miesiącu
Ilu tak naprawdę lekarzy już zdecydowało się wziąć udział w tej akcji i ograniczyć czas pracy dokładnie nie wiadomo. Jednak dane z pojedynczych szpitali pokazują, że faktycznie część z rezydentów i specjalistów zdecydowała się na taki ruch. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie aż 52 lekarzy zdecydowało się ograniczyć czas pracy do 48 godzin. Pracują oni na 7 oddziałach z 16, na których są dyżury medyczne. Dla dyrekcji placówki oznacza to duże problemy z obsadzeniem grafika dyżurów. Także w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Brzesku 10 lekarzy wypowiedziało klauzule opt -out. Od października nie będą brali dodatkowych dyżurów.
- Mam sygnał, że w jednym ze szpitali, żeby zapewnić grafik na październik lekarze mają wpisane po dziewięć dyżurów – mówi Fiałek. – Pewnie to jest sposób na to, by zapełnić braki po rezydentach - dodaje.
Sprawdź w LEX: Na ile godzin pracy tygodniowo w służbie zdrowia pozwala klauzula opt-out? >
Chcą większych pieniędzy na ochronę zdrowia
Postulaty w proteście opartym na ograniczaniu czasu pracy dotyczą: zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego i likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia.
Sprawdź w LEX: Czy klauzula opt-out dotyczy wyłącznie pracy na podstawie umowy o pracę czy również świadczeń wykonywanych w ramach kontraktu? >
Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień, w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Czytaj w LEX:
Co należy wiedzieć o kontraktach lekarskich? >
Pielęgniarka na kontrakcie - odpowiedzialność na skutek przemęczenia >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.