Badania nie wykazały obecności tej bakterii w instalacjach wodnych w obu zespołach szpitalnych - przy ulicy Dekerta i przy ulicy Walczaka.
Po negatywnych wynikach badania, które przeprowadzono w lutym, szpital podjął wszelkie niezbędne procedury w celu likwidacji bakterii. Przeprowadzono termiczną dezynfekcję wody (przegrzewanie jej do temperatury 70 stopni Celsjusza i utrzymywanie temperatury ciepłej wody powyżej 55 stopni Celsjusza). Dodatkowo szpital zastosował dezynfekcję chemiczną wody, w tym celu kupił i zamontował generator dostarczający do wody dwutlenek chloru.
Pomimo negatywnych wyników badań sytuację w szpitalu bada Prokuratura Okręgowa z Gorzowa Wlkp. po zawiadomieniu Sanepidu w sprawie nieumyślnego sprawdzeniu zagrożenia epidemiologicznego.
Bakterie legionelli mogą wywoływać choroby układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, szczególnie u osób o obniżonej odporności organizmu. Do zakażenia dochodzi drogą oddechową, na przykład poprzez wdychanie skażonej wody rozpylonej w powietrzu.
W roku 2013 bakterie legionelli stwierdzono również w innych szpitala województwa lubuskiego: w Szprotawie, Skwierzynie, Międzyrzeczu oraz w Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu. Po wypełnieniu sieci wodociągowych gorącą wodą baterie zostały zniszczone.
Gorzów Wlkp.: nie ma już legionelli w szpitalu
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., w którym w połowie lutego 2014 wykryto legionellę, poinformował o braku tej bakterii w próbkach wody pobranych w marcu przez inspektorów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.