W centrach będą prowadzone badania nad szczepionką na raka i nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe.

Na czele placówek staną światowej sławy naukowcy: w Warszawie tandem profesorski – Agnieszka Chacińska oraz Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW), a w Gdańsku – Theodore Hupp z Uniwersytetu w Edynburgu i Robin Fahraeus z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu (INSERM).

Projekty obu duetów profesorskich zostały najlepiej ocenione przez uznanych ekspertów i recenzentów w drugim otwartym konkursie w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Ośrodek badawczy na Uniwersytecie Warszawskim będzie nosił nazwę ReMedy i będzie skoncentrowany na prowadzeniu badań naukowych dotyczących mechanizmów regeneracyjnych. Ich celem będzie całościowe zrozumienie funkcji komórek, a zwłaszcza poznania mechanizmów reakcji komórek na zaburzenia spowodowane czynnikami chorobowymi, na przykład chorobami genetycznymi, wywołanymi przez czynniki środowiskowe czy wynikającymi ze starzenia. Zdobyta wiedza pomoże w opracowywaniu nowych terapii i leków pozwalających zachowywać zdrowie i leczyć między innymi choroby neurodegeneracyjne, związane z wiekiem, a także nowotwory.

Projekt profesor Agnieszki Chacińskiej i profesor Magdy Konarskiej otrzymał finansowanie w wysokości ponad 35 mln zł na 5 lat. Badania będą realizowane z wykorzystaniem infrastruktury badawczej CeNT UW oraz we współpracy naukowej z Uniwersytetem Medycznym w Getyndze. Prace będą prowadzone przez siedem grup badawczych, w których zaangażowanych będzie kilkudziesięciu badaczy z Polski i z zagranicy.

 [-OFERTA_HTML-]

 

Kolejnym projektem, który zdobył finansowanie w ramach drugiego otwartego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze, jest projekt przygotowany przez dwóch naukowców z zagranicy: profesora Teodora Huppa i profesora Robina Fahraeusa. Otrzymali oni 41 mln zł na utworzenie w Gdańsku Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi.

Badania prowadzone w tym ośrodku będą się koncentrowały na opracowaniu strategii takiego rozbudzania układu odpornościowego, aby potrafił on lepiej radzić sobie z komórkami nowotworowymi. Pozyskaną wiedzę będzie można w przyszłości wykorzystać w klinicznych i przemysłowych pracach nad szczepionkami przeciwnowotworowymi i immunoterapeutykami, dzięki którym leczenie onkologiczne będzie skuteczniejsze.

- Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi będzie działało na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Uniwersytetem w Edynburgu. Badania prowadzone w naszym ośrodku będą koncentrowały się na immunologii i immunoterapii nowotworów. Mamy nadzieję, że przyniesie on zarówno Gdańskowi, jak i Polsce duże korzyści dzięki wypracowaniu nowych technologii, które mogą ratować życie – mówi profesor Hupp.
Twórcy ośrodka planują uruchomienie w nim siedmiu grup badawczych, w których pracować będzie docelowo kilkudziesięciu naukowców.
- Nasza strategia badań naukowych i mentoringu pomoże uaktywnić nowe pokolenie badaczy interdyscyplinarnych pracujących nad lepszymi terapiami nowotworów u ludzi – dodaje profesor Hupp.

 

Źródło: www.fnp.org.pl