FPZ o roli lekarzy rodzinnych, systemie EWUŚ oraz o finansowaniu szczepień zalecanych
\\

W Resorcie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji Porozumienie Zielonogórskie z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Poruszono na nim kwestię znaczenia lekarza rodzinnego dla funkcjonowania systemu POZ, postęp prac w związku z systemem EWUŚ oraz finansowania szczepień zalecanych.

14 listopada br. doszło do spotkania przedstawicieli Federacji Porozumienie Zielonogórskie z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Zespołowi FPZ przewodniczył Prezes Jacek Krajewski, ze strony Ministerstwa rozmowy prowadził Sekretarz Stanu Sławomir Neumann. W czasie spotkania poruszono problemy organizacji opieki zdrowotnej w Polsce.

Prezes Jacek Krajewski przedstawił koncepcję zmian systemu opartą o sprawnie działający POZ, polegającą m. in. na konieczności zwiększenia nakładów na szkolenie rezydentów. Podkreślił on też szczególną, priorytetową rolę lekarza rodzinnego dla stabilności systemu opieki zdrowotnej, jak również potrzebę „przesunięcia myślenia” z medycyny naprawczej na profilaktykę i zapobieganie chorobom.

Minister Sławomir Neuman przedstawił ogólną koncepcję przekazywania nowych zadań do POZ i zapewnił, że w Ministerstwie nie ma woli obniżania nakładów na POZ.

Omówiono także stan prac związanych z systemem EWUŚ. Przedstawiciele FPZ przekazali zastrzeżenia i uwagi, które powstały w fazie testowania programu. Szczególną uwagę przedstawiciele Federacji położyli na kwestie pacjentów uznanych za nieuprawnionych do świadczeń, którzy wg papierowych dokumentów to uprawnienie mają. Kolejną problemem jest weryfikacja uprawnień dzieci w wieku do 7 lat, którym nie można sprawdzić ubezpieczenia wg procedury opisanej w ustawie (problem dotyczy zwłaszcza oznaczania recept wystawianych dla tej grupy pacjentów).

W ostatniej części spotkania przedstawiciele FPZ poruszyli kwestie przepisów dotyczących finansowania szczepień zalecanych.

Strony zgodziły się, że realizacja w przyszłości nowych zadań wymaga dogłębnej analizy zarówno pod kątem możliwości ich realizacji jak i sposobów finansowania. Uznano też, że wprowadzane zmiany powinny mieć charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny (niezbędne jest szukanie „pól współpracy”, które pozwolą na sukcesywne poprawianie działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce).

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.federacjapz.pl, stan z dnia 16 listopada 2012 r.

\
Data publikacji: 16 listopada 2012 r.