Członkowie Forum, największe polskie medyczne laboratoria diagnostyczne, podkreślają, że przekazanie laboratorium w outsourcing powoduje poprawę współpracy klinicystów z laboratoriami. 
„To nie struktura organizacyjna, ale wypracowane procedury przesądzają   o skuteczności kontaktu pomiędzy różnymi osobami biorącymi udział w procesie diagnozowania i leczenia pacjenta”- czytamy w stanowisku Forum.

Autorzy stanowiska podkreślają także, że podmioty prywatne, prowadzące liczne laboratoria, są liderami w zakresie dostosowywania procedur do najwyższych standardów. Świadczy o tym między innymi liczba prywatnych laboratoriów akredytowanych w zakresie normy ISO 15189.

Wyjaśniają także, że outsourcing nie oznacza „wyprowadzenia laboratorium ze szpitala”. Laboratorium pozostaje w szpitalu, najczęściej z tym samym personelem, następuje  natomiast unowocześnienie sprzętu medycznego, remont pomieszczeń i kompleksowa informatyzacja. Warunki współpracy pomiędzy szpitalem a firmą szczegółowo opisane są w umowie, która jest ogólnie dostępna.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Członkowie Forum popierają także rozwiązania polegające na zdalnej autoryzacji wyników badań i podkreślają, że autoryzacja taka opiera się na danych odczytanych z aparatury pomiarowej wykonującej badanie, ale diagnosta dokonujący zdalnej autoryzacji ma wgląd w dane o materiale (czy zostały spełnione wymagania dotyczące warunków jego transportu), o urządzeniu, na którym wykonano badanie (czy przeszło odpowiednią kontrolę) oraz na temat personelu wykonującego badanie (czy ma odpowiednie uprawnienia). 

Diagnosta autoryzujący zdalnie posiada zatem dokładnie taką samą możliwość oceny badania jak diagnosta znajdujący się na miejscu, który jednak osobiście w wykonaniu badania nie uczestniczył.
„Gdyby przyjąć, iż wszystkie czynności diagnostyki laboratoryjnej powinny odbywać się w jednym miejscu, to wszyscy musieliby sami jeździć po całej Polsce do laboratoriów wykonujących badania rzadkie. Również  konsultacja innego diagnosty czy lekarza nie   byłaby możliwa” – wyjaśnia komunikat.

Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców Medycyny Prywatnej, będących częścią Pracodawców RP, zrzesza lub współpracuje z kilkunastoma firmami oferującymi usługi badań laboratoryjnych, które posiadają prawie co siódme laboratorium w Polsce i wykonują co czwarte badanie zlecane polskim pacjentom.

Źródło: Pracodawcy RP