Szkolenie, organizowane przez spółkę Falck Medycyna, było oparte o autorski program obejmujący między innymi wykłady i ćwiczenia praktyczne z zakresu resuscytacji dzieci, tzw. trudnej intubacji, tamowania krwotoków z użyciem nowoczesnych środków hemostatycznych, postępowania z pacjentką rodzącą oraz resuscytacji świeżorodka. Obejmował także innowacyjne ćwiczenia praktyczne, które prowadzone były z naciskiem na specyfikę pracy ratowniczego zespołu dwuosobowego.
W programie uwzględniono również elementy ratownictwa wysokościowego w postaci nauki podstawowych technik linowych i obsługi sprzętu alpinistycznego oraz postępowanie w zdarzeniach masowych (w oparciu o procedury przygotowane przez spółkę Falck Medycyna).
Techniki wymagające osiągnięcia jak największego realizmu (np. odbarczanie odmy prężnej, konikopunkcja, tamowanie krwotoków czy cewnikowanie żyły pępowinowej) prowadzone były na tkankach pochodzenia zwierzęcego.
Dla uczestników warsztatów SPECRAT 2014 zorganizowano również na Skałach Rzędkowickich terenowe ćwiczenia nocne, które jednocześnie były formą sprawdzenia wiedzy nabytej w trakcie szkolenia. Ratownicy musieli zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez instruktorów, między innymi udzielić pomocy poszkodowanemu po upadku z wysokości, odnaleźć i ewakuować chorego na cukrzycę alpinistę, który wpadł do jaskini, oraz poradzić sobie z poważnym krwotokiem u drwala, którego przygniotło drzewo. Kolejna edycja warsztatów odbędzie się w czerwcu 2014 roku.
Falck Medycyna posiada 63 stacje ratownictwa medycznego, 140 ambulansów i 27 centrów medycznych. Zatrudnia 3000 osób i zapewnia usługi zdrowotne dla ponad 2,5 miliona Polaków.
Falck Medycyna organizuje szkolenia ratowników
W kwietniu 2014 roku w Rzędkowicach w województwie śląskim odbyła się pierwsza edycja specjalistycznego szkolenia ratowniczego Falck SPECRAT 2014 skierowanego do ratowników medycznych oraz studentów ratownictwa medycznego.