Potwierdzono też, że ryzyko to jest znaczne – od 1 do 10 na 100 pacjentów z POChP przyjmujących te leki. Ocena nie wykazała jednoznacznych dowodów na różnicę w ryzyku powiązanym z różnymi produktami z tej grupy.
Z oceny wynika, że ogółem korzyści z przyjmowania kortykosteroidów w postaci wziewnej w leczeniu POChP nadal przewyższają związane z nimi zagrożenia i nie należy zmieniać sposobu stosowania tych leków.
Pacjenci z POChP i ich lekarze powinni jednak prowadzić obserwację pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych zapalenia płuc i pamiętać o tym, że kliniczne objawy zapalenia płuc są identyczne jak objawy pogorszenia (zaostrzenia) pierwotnej choroby.
Czytaj: EMA: kwasica ketonowa możliwa u pacjentów przyjmujących inhibitory SGLT2>>>
POChP to przewlekła choroba płuc polegająca na uszkodzeniu lub zablokowaniu pęcherzyków płucnych, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Inhalatory z kortykosteroidami są powszechnie stosowane w Unii Europejskiej (UE) w leczeniu POChP, a zapalenie płuc to częste działanie niepożądane związane z tym leczeniem.
Więcej informacji znajduje się w komunikacie Europejskiej Agencji Leków i jego tłumaczeniu, dostępnych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – www.urpl.gov.pl