Jeszcze w połowie lat 90. diagnozę postawiono około 1400 pacjentom.
- Czerniak jest nowotworem o największej dynamice wzrostu zachorowań w Polsce. Okazuje się, że co 8-10 lat podwaja się liczba zachorowań. Według danych z 2013 roku ponad 3000 osób ma raka skóry. Jak widziałem dane prognozowane na 2016 rok to jest już około 3500 chorych. To jest naprawdę duży skok. Co więcej rośnie też liczba zgonów. Cały czas w Polsce na czerniaki umiera co trzeci chorujący, w Niemczech w USA co 10 - mówi newsrm.tv profesor dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Możliwość wystąpienia czerniaka wzrasta po 20. roku życia, jednak największą liczbę zachorowań notuje się po 65. roku życia. Nowotwór ten wykazuje tendencję wzrostową zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, we wszystkich grupach wiekowych. W latach 1990 -2015 zachorowalność wśród mężczyzn w wieku 22-44 lat wzrosła 2-krotnie, natomiast u kobiet zanotowano niemal 3-krotny wzrost zachorowalności na czerniaka. Wskaźnik zachorowalności dla osób obu płci w średnim wieku (45-64) wzrósł 2-krotnie, natomiast wśród najstarszych osób zanotowano 3-krotny przyrost zachorowalności.

Wskaźnik przeżyć wśród pacjentów, u których zdiagnozowano czerniaka w latach 2000-2002, jest podobny dla obu płci – odpowiednio 80 procent u mężczyzn i 86,8 procent u kobiet. Natomiast w kolejnych latach (2003-2005) wskaźnik przeżyć uległ zmianie – u mężczyzn nastąpił nieznaczny wzrost (82,5 procent), natomiast u kobiet stopień przeżywalności zmalał (84,8 procent).
 

W 2015 roku liczba zgonów spowodowana czerniakiem wynosiła ponad 1500, podczas gdy w 1990 roku umieralność była o ponad połowę mniejsza. Znaczny wzrost śmiertelności z powodu czerniaka następuje wśród osób po 50. roku życia. Na przestrzeni ostatnich 25 lat w grupie mężczyzn powyżej 65. roku życia nastąpił niemal 3-krotny wzrost śmiertelności, natomiast u kobiet w tym samym wieku nastąpił 2-krotny wzrost śmiertelności. 

Jednocześnie, dane wskazują, że umieralność osób młodych oscyluje w okolicach 15 procent. Szacuje się, że umieralność z powodu czerniaka w Polsce jest o około 20 procent wyższa niż w Unii Europejskiej. Wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97 procent pacjentów, podczas gdy w zaawansowanym stadium czerniaka, do tej pory możliwe było wyleczenie jedynie 5 procent chorych. 

Szansą dla pacjentów z zaawansowanym stadium czerniaka są nowoczesne leki immunoonkologiczne takie jak: ipilimumab, niwolumab i pembrolizumab, które działają na układ odpornościowy, aby pomóc mu w walce z nowotworem. Leki te poprawiają wyniki leczenia i wpływają na długość przeżycia pacjentów z kilku miesięcy do kilku lat. Jednak nie wszystkie terapie są dostępne w Polsce w ramach refundacji.

Świadomość na temat czerniaka wśród Polaków rośnie, lecz wciąż jest niewystarczająca. Pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, kiedy możliwości walki z czerniakiem są ograniczone ze względu na bardzo agresywny przebieg choroby.