Jak podaje Medycyna Praktyczna Online, w Polsce nie ma dobrej kompleksowej opieki diabetologicznej.
27 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której eksperci stwierdzili, iż „w Polsce brakuje kompleksowej opieki diabetologicznej, która powinna być zapewniona w każdym województwie”.
Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego powiedział, że nie ma jednolitego systemu opieki nad chorymi na cukrzycę, jaki obowiązuje w kardiologii, onkologii czy reumatologii (z tego powodu nie w każdym województwie jest diabetologiczny oddział szpitalny). Ekspert dodał, że diabetologia nie została też uwzględniona w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015.
Z kolei dr Małgorzata Godziejewska-Zawada z I Oddziału Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zwróciła uwagę, że cukrzyca typu II jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce (chorują coraz młodsze osoby – w wieku zaledwie 28-36 lat).
Natomiast dr Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przypomniał, że w Polsce nadal nie są refundowane wszystkie leki przeciwcukrzycowe (chodzi głównie o wprowadzone na rynek przed 4 laty tzw. leki inkretynowe, które są przełomem w leczeniu cukrzycy).
Więcej na ten temat na stronie internetowej MP Online.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 28 marca 2012 r.
\