Leczenie cukrzycy, często tylko objawowe, jest o wiele trudniejsze niż działania profilaktyczne. Dlatego, aby skutecznie chronić się przed tą chorobą, należy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Zamiast posiłków bogatych w tłuszcze i cukry, lepiej wybierać warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste. Warto też regularnie ćwiczyć, na przykład uprawiać marszobiegi, jeździć na rowerze czy pływać. Systematyczna aktywność fizyczna pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.

- Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, w  wyniku której dochodzi do zatrzymania lub upośledzenia wytwarzania insuliny potrzebnej do metabolizowania cukrów dostarczanych do organizmu. Długotrwały wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i może skutkować atakiem serca, udarem mózgu, niewydolnością nerek, impotencją oraz przewlekłymi zakażeniami – mówi dr Ewa Kaszuba, internista z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

 



Cukrzyca typu I typu najczęściej rozpoznawana jest u dzieci i młodzieży. W tym przypadku całkowicie zahamowane jest wytwarzanie insuliny – hormonu, którego zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Chory musi wtedy przyjmować insulinę w postaci zastrzyków.

Cukrzyca typu II typu spowodowana jest niezdrowym trybem życia, złą dietą i otyłością. Stanowi aż 90 procent zachorowań na tę chorobą. Najczęściej diagnozowana jest u dorosłych. Organizm wytwarza wówczas insulinę, ale w niewystarczającej ilości. 

W celu profilaktyki cukrzycy przynajmniej raz w roku należy wykonać analizę moczu, badanie poziomu glukozy we krwi na czczo oraz badanie poziomu glukozy we krwi po posiłku.

Źródło: Falck