„Dzień Aptekarza zbiega się z liturgicznym wspomnieniem Kosmy i Damiana, naszych świętych patronów, których życie związane było z posługą na rzecz utrapionych chorobą osób. Od pokoleń, przykład ich życia inspiruje aptekarzy i jest przyjmowany jako wzór do naśladowania. Dotyczy to także nas, współczesnych farmaceutów – aptekarzy” – przypomina prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Prezes NRA podkreśla, że „istota izb aptekarskich wyraża się w działaniu na rzecz zapewnienia każdemu członkowi warunków wykonywania zawodu, adekwatnych do zadań wykonywanych przez aptekarzy dla pacjentów i do roli pełnionej przez apteki w zakresie ochrony zdrowia”.
Prezes Rady z okazji Dnia Aptekarza przedstawiła w imieniu całego środowiska aptekarskiego wspólne życzenie adresowane do władz państwowych, od których farmaceuci oczekują „przedłożenia, uchwalenia i wdrożenia wyczekiwanych regulacji prawnych tworzących podstawy ładu w obszarze aptekarstwa i zaopatrzenia społeczeństwa w leki”.
Naczelna Izba Aptekarska z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność w oparciu o ustawę o izbach aptekarskich z 19 kwietnia 1991 roku (tekst jednolity Dziennik Ustaw Nr 9 z 2003 roku poz.108 późn.zm.).
Zgodnie z art. 1 tej ustawy Naczelna Izba Aptekarska i okręgowe izby aptekarskie stanowią samorząd zawodu aptekarskiego, jako reprezentację zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów tego zawodu. Samorząd zawodu aptekarskiego jest niezależny i podlega tylko ustawom.
Naczelna Izba Aptekarska prowadzi rejestr potwierdzeń prawa wykonywania zawodu farmaceuty na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskie, a także rejestr osób ukaranych.
Prawo wykonywania zawodu farmaceuty w odniesieniu do obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej stwierdza Naczelna Rada Aptekarska, jeżeli osoba ta posiada dyplom, świadectwo lub inny dokument potwierdzający posiadanie formalnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu farmaceuty, wydany przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, spełnia wymagania określone w art. 4 pkt 2 i 3 Ustawy o izbach aptekarskich oraz złoży oświadczenie, że posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu farmaceuty.
Źródło: www.nia.org.pl