Dziś norm budowlanych czy przeciwpożarowych nie spełnia 15 procent placówek; problem dotyczy głównie szpitali powiatowych.
Nowelizacja wydłuża też czas na wprowadzenie obowiązku posiadania przez szpitale umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Pierwotnie miało to obowiązywać od stycznia 2014 roku, ale termin ten już raz odsunięto i określono na 1 stycznia 2016 roku. W myśl obowiązujących obecnie przepisów, do 31 grudnia 2015 roku szpitale mogą zawierać takie ubezpieczenie na zasadzie fakultatywności. Projekt wydłuża ten czas o rok - do 1 stycznia 2017 roku.
Nowela przewiduje ponadto zmiany dotyczące wymagań w odniesieniu do centrów urazowych dla dzieci. Definiuje, że takie centrum jest wydzieloną częścią szpitala, w którym działa szpitalny oddział ratunkowy i gdzie specjalistyczne oddziały są powiązane ze sobą organizacyjnie oraz zakresem zadań, by szybko diagnozować i leczyć pacjenta. Nowela wyszczególnia, jakie sprzęty powinny być w takim centrum i jacy specjaliści w nim leczyć.
W znowelizowanej ustawie zapisano między innymi, że dopiero od stycznia 2021 roku wejdzie w życie przepis zakładający, iż centrum urazowe dysponuje lądowiskiem lub lotniskiem dla śmigłowca ratunkowego, zlokalizowanym w takiej odległości, aby możliwe było przyjęcie pacjenta urazowego dziecięcego bez pośrednictwa specjalistycznego środka transportu sanitarnego. (pap)