Dolnośląscy Pracodawcy zaapelowali do prezydentów 3 największych dolnośląskich miast o zwiększenie zaangażowania sektora biznesu we wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, tzw. ZIT-ów. ZIT-y to mechanizmy współpracy samorządów w województwach i narzędzie do tworzenia strategii inwestycyjnych i aplikowania o środki z Regionalnych Programów Operacyjnych, w tym także na cele związane z ochroną zdrowia.
Pracodawcy w piśmie do Prezydenta Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry wskazują, że aktywny udział lokalnego biznesu wpłynie na powodzenie realizacji ZIT-ów w subregionach. W listach do samorządowców proszą o pokazanie, jak będzie wyglądał model współpracy z przedstawicielami sektora prywatnego i potencjalnymi beneficjentami w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. Pracodawcy apelują też o upublicznienie informacji na temat stanu prac nad ZIT-ami.
Dolnośląscy Pracodawcy opowiadają się także za formalnym włączeniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców w system planowania, wdrażania i monitorowania ZIT-ów.
- Zwracamy uwagę na potrzebę uwzględnienia konsultacji i usystematyzowania dialogu z sektorem biznesu na etapie tworzenia i realizacji Strategii ZIT. Uważamy, że tylko w ten sposób możliwe jest wypracowanie warunków dla optymalnego udziału sektora prywatnego przy współfinansowaniu i współrealizacji ZIT - mówi Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców.
Artur Mazurkiewicz dodaje, że realizacja ZIT to także większa odpowiedzialność samorządów lokalnych za inwestowanie unijnych pieniędzy. - Dlatego należy w większym stopniu wzmocnić współpracę z partnerami społecznymi - podkreśla prezes organizacji pracodawców.
ZIT-y będą mieć też wpływ na sposób decydowania o inwestycjach i podziale środków na ochronę zdrowia, głównie będą to środki przeznaczone na modernizację przestarzałej infrastruktury szpitali, również tych, prowadzonych przez prywatnych operatorów.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl, stan z dnia 12 lutego 2015 r.