Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie ma rozszerzyć działalność o geriatrię i dziedziny pokrewne, między innymi psychogeriatrię, neurogeriatrię, neuroortopedię, onkologię i chirurgię, diabetologię, gastroenterologię oraz kardiologię dla osób powyżej 60. roku życia. Zmodernizowana jednostka będzie nosić nazwę Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Celem zmian jest poprawienie jakości opieki nad osobami starszymi – będą one mogły bowiem liczyć na kompleksową opiekę.
– Instytut Reumatologii jest przygotowany do zmian. Decyzja o przekształceniu Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zapadnie – mam nadzieję – w najbliższym czasie. Projekt rozporządzenia został zaakceptowany przez ministra. Pani premier wypowiedziała swoją opinię w exposé o konieczności powołania tego Instytutu, więc mam nadzieję, że nastąpi to wkrótce – mówi agencji informacyjnej Newseria Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii.
Czytaj: NIK: brak specjalistów w zakresie geriatrii >>>
Przeciwnicy modernizacji Instytutu Reumatologii obawiają się, że na rozszerzeniu działalności placówki stracą pacjenci reumatologiczni. Władze Instytutu zapewniają jednak, że wbrew tym opiniom, restrukturyzacja nie będzie się odbywała kosztem żadnej ze specjalności oferowanych obecnie przez jednostkę. Nie ma też planów zlikwidowania ani ograniczenia działania Kliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego, która jest niezwykle istotną częścią działalności bieżącej Instytutu Reumatologii. Dyrektor Instytutu uważa, że restrukturyzacja realnie może przyczynić się do poprawy opieki nad pacjentami oraz rozwoju Instytutu jako jednostki naukowej.
– Pacjenci zyskają przede wszystkim nowych specjalistów. My jako jednostka naukowo-badawcza będziemy mogli również działać w sferze nauki i badań. W tej chwili działamy w systemie reumatologii, rehabilitacji i ortopedii, ale poszerzając działalność o geriatrię, wzbogacimy też cały zespół Instytutu po to, żeby mógł wykorzystywać swoje umiejętności i wiedzę do tego, by pomagać starzejącemu się społeczeństwu – mówi Piotr Bednarski.
Ministerstwo Zdrowia planuje zatrudnienie nowych specjalistów na co najmniej sześciu nowych etatach. Wydatki na pierwszy etap modernizacji Instytutu Reumatologii mają sięgnąć 20 mln zł i pochodzić częściowo z budżetu państwa. Zdaniem władz Instytutu jest on dobrze przygotowany do modernizacji – w najbliższym czasie rozpoczną się remonty pomieszczeń, w których usytuowana zostanie Klinika Geriatrii. Remontowi mają być również poddane dotychczasowe pomieszczenia poradni reumatologicznych, co ma znacznie poprawić warunki lekarzy i pacjentów.
– Na remonty przygotowano pieniądze w Ministerstwie Zdrowia. Zostaną przeznaczone nie tylko na nowo powstającą Klinikę Geriatrii, lecz także na modernizację klinik związanych z reumatologią. Wszystko to pozwoli na to, żeby płynnie rozszerzyć działalność Instytutu o geriatrię, nie uszczuplając bieżącej działalności, jaką jest reumatologia, rehabilitacja i ortopedia – mówi Piotr Bednarski.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome