Inicjatywa XPRIZE Pokonać Raka została wyłoniona podczas The XPRIZE Visioneers 2016 Summit, spotkania 250 mentorów, których celem było omówienie i ocena dziewięciu zespołów (w tym zespołu Deloitte) prezentujących nowatorskie pomysły, mogące rozwiązać istotne problemy społeczne. Zespół Deloitte zdobył najwyższą liczbę punktów i jego projekt znalazł się w kategorii „Gotowy do realizacji”.

- Celem konkursu XPRIZE Pokonać raka jest zmotywowanie do działania szerokiego grona naukowców, badaczy, regulatorów i innych osób, którzy chcieliby wnieść swój wkład w proces poszukiwania taniej, ogólnodostępnej i skutecznej metody wczesnego wykrywania nowotworów – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives Deloitte. 

Firma Deloitte jest sponsorem i organizatorem konkursu. 
- Do walki z chorobą wykorzystujemy niekonwencjonalne sposoby, ponieważ model opiera się na rywalizacji o nagrody. Projekt może zmotywować ludzi i zjednoczyć różne organizacje ze świata onkologii - dodaje.

- Jako firma świadcząca usługi doradcze w sektorze biomedycznym i ochrony zdrowia, współpracujemy ze wszystkimi grupami podmiotów i osób zajmującymi się walką z nowotworami, od organizacji pozarządowych, po najlepsze światowe ośrodki onkologiczne. Nasza szeroka sieć kontaktów służy jako spoiwo do zbudowania sieci współpracowników, którzy będą mogli stworzyć nowe, kompleksowe podejście do badań i odkryć w onkologii – mówi Magdalena Burnat-Mikosz.

XPRIZE wykorzystuje unikalne połączenie rywalizacji, crowd-sourcingu oraz motywacyjnej roli nagrody, aby uzyskać skuteczniejsze metody rozwiązywania największych wyzwań współczesnego świata, takich jak choćby ochrona środowiska, prawa mniejszości czy pomoc najbiedniejszym. Największe firmy na świecie, na przykład  Google, IBM czy Nokia, włączają się do współpracy z XPRIZE, by wspierać działania organizacji. Teraz czyni to również firma Deloitte. 

Przygotowanie konkursu XPRIZE Pokonać Raka to niezwykle złożony proces, biorąc po uwagę ogromną liczbę naukowców, lekarzy, personelu medycznego, pacjentów i innych osób zaangażowanych w walkę z nowotworami. Należy w nim również uwzględnić bariery, niewykorzystane możliwości i inne kwestie o globalnym znaczeniu. Zasady i terminarz konkursu zostaną ogłoszone prawdopodobnie za kilka miesięcy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na świecie notuje się ponad 14 mln nowych zachorowań na raka. Liczba ta rośnie z roku na rok. Mimo nowoczesnych i innowacyjnych kuracji nowotworowych wciąż nie znaleziono skutecznego leku, by walczyć z tą chorobą. Problemem jest również wczesne wykrywanie nowotworów. 

Źródło: Deloitte