Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie
Czy w równoważnym czasie pracy mogą być zaplanowane dyżury w wymiarze mniejszym niż 12 godzin dziennie, tzw. krótkie ranki (np. po 6 h, 2 h 10 min, 7 h, itp.)?
Zaplanowanie dyżuru w takim wymiarze wynika z organizacji pracy, potrzeb pracodawcy oraz rozliczenia kwartalnego czasu pracy.
Odpowiedź:
Tak. W ramach równoważnego systemu czasu pracy pracownicy mogą wykonywać pracę przez mniej niż 12 godzin na dobę.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 135 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 późn. zm.), jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W ramach równoważnego systemu czasu pracy dopuszczalne jest zatem nie tylko przedłużanie dopuszczalnego dobowego wymiaru czasu pracy pracowników nawet do 12 godzina ale również planowanie im pracy w krótszym wymiarze (nawet jednogodzinnym) jeśli tylko taki rozkład czasu pracy jest konieczny ze względu na rodzaj pracy lub jej organizację oraz pod warunkiem, że w jego wyniku pracownicy wypracują obowiązujący ich wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Joanna Kaleta, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 26.05.2015 r.