Czy pełnomocnictwo udzielone adwokatowi, które obejmuje m.in. upoważnienie do uzyskiwania wszelkich informacji związanych ze szkodą, pobrania wszelkich dokumentów dotyczących stanu faktycznego stanowiącego podstawę żądania naprawienia szkody jest upoważnieniem pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta?
Czy z treści pełnomocnictwa nie powinno wynikać wprost, że pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej XY?

Autorka podziela w całej rozciągłości stanowisko wyrażone w pytaniu, że pełnomocnictwo, o którym mowa w pytaniu winno obejmować szczególne umocowanie do dostępu do dokumentacji medycznej imiennie wskazanego pacjenta. Wniosek taki wpłynie wprost z regulacji art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.) - dalej u.p.p. Redakcja i analiza zapisu powołanego art. 26 ust. 1 u.p.p. nie pozostawia wątpliwości, że upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej jest upoważnieniem o charakterze szczególnym, czyli wymagającym wskazania. Tym samym pełnomocnictwo procesowe nawet tak szerokie, jak opisane w pytaniu nie pozwala na udostępnienie danych wrażliwych w rozumieniu postanowień ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Na wniosek o wydanie dokumentacji medycznej poparty opisanym w pytaniu pełnomocnictwem należy odpowiedzieć odmownie zastrzegając, że dokumentacja zostanie wydana po przedstawieniu upoważnienia pacjenta do dostępu do jego dokumentacji medycznej.
Agnieszka Sieńko