Od 1996 r. do kwietnia 2011 r. w ramach bezpłatnej umowy użyczenia od KRUS użytkowaliśmy sprzęt rehabilitacyjny stanowiący wyposażenie gabinetu poradni rehabilitacyjnej (w naszym zakładzie nie była naliczana amortyzacja tego sprzętu).
W maju b.r. zaproponowano nam odkupienie tego wyposażenia na kwotę 5.500 zł. Została wystawiona F-ra VAT.
Czy odkupiony sprzęt rehabilitacyjny stanowiący wyposażenie gabinetu poradni rehabilitacyjnej należy zaksięgować jako zwiększenie środków trwałych, czy jednak zaliczyć go do wyposażenia zakładu?
Czy otrzymana dotacja od organu założycielskiego na odkupienie tego sprzętu zwiększy fundusz założycielski SP ZOZ-u?

Dla uznania przedmiotowym (nabywanych) składników majątku za środki trwałe istotny jest ich przewidywany okres użytkowania (dla środków trwałych powinien być dłuższy niż rok) oraz wartość początkowa (liczona po cenie nabycia).

Zgodnie z przepisem art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
· budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
· maszyny, urządzenia i środki transportu,
· inne przedmioty
· o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu zwane środkami trwałymi.
W pytaniu nie opisano zbyt dokładnie tego, o jaki sprzęt chodzi. W każdym razie istotne – dla uznania go za środki trwałe – jest to, aby przewidywany jego okres użytkowania był dłuższy niż jeden rok. To jest zasadnicza różnica pomiędzy środkami trwałymi a elementami wyposażenia.
Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 16d ust. 1 u.p.d.o.p. podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Być może wartość poszczególnych składników majątkowych (liczona po cenie nabycia) jest na tyle mała, że nie trzeba będzie tych środków zamortyzować i będzie można zaliczyć ich wartość do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli przedmiotowe elementy zostaną zaliczone do środków trwałych, to wówczas dotacja otrzymana od organu założycielskiego na ich zakup powinna zwiększać fundusz założycielski.
Adam Bartosiewicz