Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie
Czy matka karmiąca dziecko piersią jest zwolniona z opłat za swój pobyt podczas hospitalizacji dziecka?
Matka przebywa razem z dzieckiem w oddziale pediatrycznym.
Odpowiedź:
Kierownik podmiotu leczniczego decyduje o tym czy podmiot leczniczy pobiera opłatę za pobyt matki karmiącej piersią podczas hospitalizacji dziecka na oddziale pediatrycznym.
Uzasadnienie:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pobyt matki karmiącej dziecko, która przebywa razem z dzieckiem jest refundowany przez NFZ jedynie w ramach świadczenia „przedłużonej hospitalizacji matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka – od 5 doby od porodu” na oddziale ginekologiczno-położniczym (lp. 5 załącznika nr 1c do zarządzenia Nr 89/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne ze zmianami).
Obecne regulacje prawne nie przewidują refundacji za pobyt matki przebywającej razem z dzieckiem na oddziale pediatrycznym. Tym samym o kwestii opłat za pobyt matki dziecka na w/w oddziale decyduje kierownik danego podmiotu leczniczego.
Prawo do obecności rodzica przy dziecku w czasie jego hospitalizacji jest wyrazem realizacji prawa pacjenta do osobistego kontaktu z innymi osobami oraz prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, która nie polega na udzielaniu świadczeń (art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.p.p. Niemniej jednak pacjent (a w opisywanym przypadku de facto opiekun dziecka) ponosi koszty realizacji w/w praw – wynika to wprost z art. 35 u.p.p. Warto przy tym zaznaczyć, że rodzic zobowiązany jest do dokonania opłaty jedynie wtedy, kiedy realizacja tych praw skutkuje poniesieniem kosztów przez szpital. Do kosztów pobytu opiekuna z dzieckiem należy na pewno zaliczyć koszty zużycia wody oraz energii elektrycznej, jak również wydatki ponoszone na sprzątanie, środki czystości i dezynfekcji.
Wysokość opłaty rekompensującej koszty ogólnie pojętego pobytu rodzica w szpitalu (np. koszty noclegu, wyżywienia) ustala kierownik podmiotu leczniczego uwzględniając rzeczywiste koszty realizacji prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej (art. 35 ust. 2 u.p.p.). Informacja o wysokości opłaty oraz sposobie jej ustalenia jest jawna i udostępnia się ją w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (art. 35 ust. 3 u.p.p.).
Podmiot leczniczy może (ale nie musi) pobierać opłaty od matek dzieci przebywających w szpitalu. Kierownik podmiotu leczniczego może jednak zadecydować, że nie będzie pobierał opisywanych opłat. Zdaniem autora możliwe jest także przyjęcie rozwiązania pośredniego, takiego że jako zasadę przyjmuje się odpłatność, jednocześnie dopuszczając w regulaminie organizacyjnym wyjątki z uwagi na pewne szczególne warunki np. konieczność pobytu wraz z dzieckiem matki karmiącej.
Agata Starecka, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 9 października 2014 r.
\