Nowe rozporządzenie ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. poz. 1565). Konieczność jego wydania wynika z wejścia w życie ustawy z 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. poz. 1994) i wyposażenia tej grupy zawodowej w uprawnienie do wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Na gruncie projektu proponuje się nadanie fizjoterapeutom uprawnienia do wystawiania zleceń na 15 kategorii wyrobów medycznych, między innymi takich jak poduszki i materace przeciwodleżynowe, kule łokciowe i pachowe oraz balkoniki.
Przy okazji nowych przepisów, minister proponuje wyposażenie lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w uprawnienie do wystawiania zleceń na wyroby medyczne na zasadach tożsamych ze specjalistami. Pomimo znaczących uprawnień tej grupy lekarzy na gruncie poszczególnych rozporządzeń koszykowych (na przykład do samodzielnego udzielania porad), nie byli oni dotychczas w ogóle uprawnieni do wystawiania zleceń na wyroby medyczne, nawet jeżeli potrzeba ich wystawienia wynikała z owej porady.
Nowe uprawnienia lekarzy w trakcie specjalizacji będą uzależnione od daty rozpoczęcia specjalizacji i ukończenia określonego roku szkolenia. Dla lekarzy odbywających specjalizację w trybie bezmodułowym, czyli rozpoczętych przed 30 września 2014 roku, co do zasady wystarczy ukończenie pierwszego roku specjalizacji (z wyjątkiem okulistyki oraz dermatologii i wenerologii, gdzie konieczne będzie ukończenie drugiego roku).
W wypadku osób odbywających szkolenia na nowych zasadach, konieczne będzie co do zasady ukończenie modułu podstawowego i pierwszego roku modułu specjalistycznego (z wyjątkiem szkoleń jednomodułowych i szkoleń dwumodułowych o tożsamej nazwie). Dostrzegalna jest zatem znacząca dysproporcja pomiędzy poszczególnymi szkoleniami specjalizacyjnymi. Przy starym trybie najczęściej wystarczające będzie ukończenie jedynie 1. roku - podczas, gdy w specjalizacjach dwumodułowych konieczne będzie najczęściej ukończenie 3. lub 4. roku szkolenia.
Nadto w wypadku kilkunastu kategorii wyrobów rozszerzono katalog lekarzy uprawnionych do wystawiania zleceń, w szczególności o lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych. Dotyczy to między innymi zestawów infuzyjnych, cewników, worków do zbiórki moczu i stomijnych oraz wózków inwalidzkich.
Jednocześnie rozszerzono katalog wyrobów medycznych o dwie nowe pozycje – transmiter/nadajnik oraz sensor/elektroda, które będą służyć realizacji procedury „System ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym”. Proponuje się również dokonanie zmian w zakresie okresów użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci poprzez umożliwienie ich skracania oraz wydłużenie do 6 miesięcy możliwości kontynuacji zleceń wystawianych przez pielęgniarki i położne (dotyczy cewników jednorazowych i zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych).
Zgodnie z przepisem przejściowym, do wyrobów medycznych wydanych przez dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia zastosowanie mają mieć dotychczasowe przepisy (nie dotyczy to jedynie nowych okresów użytkowania niektórych wózków inwalidzkich).
Termin zgłaszania ewentualnych uwag do projektu upływa 11 kwietnia 2017 roku.
Rozporządzenie ma wejść w życie już w dniu następnym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl
[-OFERTA_HTML-]