Odpowiedź:
Jeżeli świadczeniobiorca jest objęty leczeniem specjalistycznym, nie ma konieczności wystawiania co roku nowego skierowania z uwagi na przewlekłe schorzenie. Okres objęcia leczeniem specjalistycznym przez lekarza specjalistę nie jest określony. Lekarz specjalista decyduje o okresie, w jakim dany świadczeniobiorca pozostaje pod opieką poradni specjalistycznej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z pózn. zm.) - dalej u.ś.o.z., ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Ustawodawca nie precyzuje jednak, terminu w jakim ważne jest to skierowanie, nie wskazuje również częstotliwości wystawiania skierowań na leczenie specjalistyczne. Oznacza to, że decyzje co do okresu objęcia leczeniem specjalistycznym, z medycznego punktu widzenia, podejmuje lekarz specjalista. W żadnej regulacji, zarówno ustawodawca, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia nie określają częstotliwości wystawiania skierowań. Wprawdzie w § 12 ust. 4 i 5 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400 z późn. zm.) wymaga od lekarza specjalisty leczącego świadczeniobiorcę w poradni specjalistycznej okresowego informowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza kierującego) o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych. Taką informację należy przekazać nie rzadziej niż co 12 miesięcy, wyłącznie w przypadku gdy:
1) świadczeniobiorca objęty leczeniem specjalistycznym wymaga okresowego monitorowania lub zmiany leczenia lub
2) lekarz kierujący nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowanych, w ramach leczenia specjalistycznego, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.
Ponadto, obowiązek ten dotyczy wyłącznie pacjentów pozostających pod opieką poradni specjalistycznej oraz udzielania informacji lekarzowi kierującemu, i nie jest z nim skorelowany żaden obowiązek wystawiania w takim okresie skierowań.
Agnieszka Pietraszewska-Macheta, autorka współpracuje z Lex Ochrona Zdrowia
Odpowiedzi udzielono 1.03.2016 r.
Czy istnieje konieczność wypisywania co roku nowego skierowania do poradni specjalistycznej, w której leczony jest pacjent z uwagi na przewlekłe schorzenie?
Pytanie pochodzi z publikacji Lex Ochrona ZdrowiaCzy istnieje konieczność wypisywania co roku nowego skierowania do poradni specjalistycznej, w której leczony jest pacjent z uwagi na przewlekłe schorzenie (schorzenie nie ulega zmianie)?Poradnie tego wymagają.Czy zgodnie z wymogami prawa?