Odpowiedź:
Zgodnie z art. 58 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., świadczeniobiorca, na podstawie skierowania lekarza, który nie pozostaje lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo tylko do leczenia szpitalnego w szpitalu. Przywoływana norma konstruuje zatem dwie przesłanki umożliwiające udzielenie świadczenia zdrowotnego na podstawie skierowania wydanego przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego - po pierwsze muszą to być świadczenia udzielane w szpitalu, po drugie zaś leczenie ma mieć charakter leczenia szpitalnego. W przypadku świadczeń psychiatrycznych realizowanych w warunkach oddziału/ośrodka dziennego żadna z tych przesłanek nie zostanie spełniona, co oznacza, iż świadczenia takie mogą być udzielane na podstawie skierowania wydanego wyłącznie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1386 z późn. zm.), świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowane są w warunkach stacjonarnych (psychiatrycznych, leczenia uzależnień i w izbie przyjęć), dziennych (psychiatrycznych oraz leczenia uzależnień) a także ambulatoryjnych (psychiatrycznych i leczenia środowiskowego oraz leczenia uzależnień).
Jak stanowi z kolei § 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375 z późn. zm.), przez szpital psychiatryczny rozumieć należy nie tylko szpital psychiatryczny jako taki, ale również oddział psychiatryczny w szpitalu ogólnym, klinikę psychiatryczną, sanatorium dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz inne przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sprawujące całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową, niezależnie od podmiotu, który je tworzy i utrzymuje. Co istotne, świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowane w warunkach oddziału/ośrodka dziennego (podobnie jak i te, realizowane w warunkach ambulatoryjnych) nie mają charakteru świadczeń całodobowych, a jednocześnie zostały one w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wyraźnie wyodrębnione od świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych. Powyższa kwalifikacja wiedzie do wniosku, zgodnie z treścią którego świadczeń psychiatrycznych realizowanych w warunkach oddziału/ośrodka dziennego w żaden sposób nie można uznać jako świadczeń realizowanych w szpitalu.
Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z przepisem art. 58 u.ś.o.z., świadczeniobiorca, na podstawie skierowania lekarza, który nie pozostaje lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo tylko do leczenia szpitalnego w szpitalu. Przywoływana norma konstruuje zatem dwie przesłanki umożliwiające udzielenie świadczenia zdrowotnego na podstawie skierowania wydanego przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego – po pierwsze muszą to być świadczenia udzielane w szpitalu, po drugie zaś leczenie ma mieć charakter leczenia szpitalnego. W przypadku świadczeń psychiatrycznych realizowanych w warunkach oddziału/ośrodka dziennego żadna z tych przesłanek nie zostanie spełniona, co oznacza, iż świadczenia takie mogą być udzielane na podstawie skierowania wydanego wyłącznie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Artur Paszkowski, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 21.05.2015 r.