W czwartek przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 2 mln Polaków. Ponad połowa nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że choruje i jest narażona na poważne powikłania.
O okulistycznych powikłaniach tej groźnej choroby mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej okulistka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach doc. Dorota Wyględowska – Promieńska.
„Cukrzyca to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty w naszym społeczeństwie. Ludzie żyją coraz dłużej, choroba więc coraz dłużej rozwija się w różnych organach ciała i atakuje również oczy” – powiedziała.
Jak wyjaśniła, pierwsze zmiany w narządzie wzroku spowodowane cukrzycą dotyczą siatkówki. „Problem zaburzeń cukrzycowych polega na nieprawidłowości struktury drobnych naczyń, które zaczynają być mniej elastyczne, ich ściany stają się grubsze i bardziej przepuszczalne, co powoduje przedostawanie się większej ilości płynu do otaczających tkanek, czyli do siatkówki. Dochodzi do mikrokrwotoków, zamykania się obszarów prawidłowego krążenia siatkówkowego, co powoduje uszkodzenie siatkówki” – mówiła.
Jeśli ten proces jest zaawansowany, może dojść do obrzęku plamki, czyli miejsca, które jest najbardziej odpowiedzialne za nasze widzenie, a także zaburzeń w ciele szklistym. Tworzą się wówczas błony, które pociągają siatkówkę i mogą prowadzić do jej odwarstwienia. Cukrzyca może też przyczyniać się do rozwoju zaćmy lub jaskry.
Dlatego – jak podkreślała okulistka – warto robić badania poziomu cukru we krwi, by w razie potrzeby jak najszybciej leczyć cukrzycę. Jeśli już wiemy, że na nią chorujemy, to niezbędne jest badanie okulistyczne przynajmniej raz w roku. Jeżeli zmiany są bardziej zaawansowane, to badania kontrolne powinny być częstsze, nawet co trzy miesiące.
„Często zdarza się, ze pacjenci przychodzą z pogorszeniem ostrości wzroku, nie mając świadomości, że mają cukrzycę i jako pierwsi stwierdzamy zaburzenia na tym tle. Mówimy wówczas pacjentowi, żeby się zbadał, bo ma cechy retinopatii, czyli zaburzeń siatkówki związanych z zaburzeniami poziomu cukru” – mówiła doc. Wyględowska – Promieńska.
Jeśli zmiany w narządzie wzroku u chorego na cukrzycę nie są zaawansowane, wystarczą kontrolne wizyty u okulisty i obserwacja. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian okuliści stosują leczenie laserowe lub chirurgiczne.