Realizowane są dwa projekty pod nazwą: "Wsparcie podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki" oraz "Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki".
Pierwszy z projektów będzie realizowany do końca 2018 roku, jego partnerem jest Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Jest adresowany do podmiotów świadczących podstawową opiekę zdrowotną, które dotychczas nie były poddane przeglądowi akredytacyjnemu. Zgodnie z założeniami programu 250 podmiotów POZ uzyska wsparcie szkoleniowe w procesie wdrażania standardów akredytacyjnych i przygotowania jednostki do akredytacji.
Czytaj: Procedury GRC to nie tylko spisane zasady>>>
Drugi projekt będzie realizowany do końca 2019 roku, a jego celem jest wdrażania programu akredytacyjnego w szpitalach. Celem programu jest przeszkolenie 3000 osób w zakresie standardów akredytacyjnych, 1150 osób z zakresu bezpieczeństwa opieki i zdarzeń niepożądanych oraz 750 osób w zakresie Zespołów Szybkiego Reagowania. W efekcie 150 podmiotów leczniczych zostanie objętych wsparciem.
Do tego programu mogą przystąpić podmioty leczniczego, które dotychczas nie uczestniczyły w procesie akredytacji. Preferowane będą szpitale posiadające ponad 50 łóżek z województw o najniższym odsetku szpitali z certyfikatem akredytacyjnym. Do projakościowego programu bezpieczeństwa opieki mogą aplikować szpitale posiadające oddziały zabiegowe, z wyłączeniem szpitali psychiatrycznych i rehabilitacyjnych. Natomiast program restrukturyzacyjny dotyczący wewnątrzszpitalnych Zespołów Szybkiego Reagowania obejmie wsparciem szpitale wewnątrzspecjalistyczne z liczbą łóżek powyżej 200, posiadające w swojej strukturze oddział intensywnej terapii.