- Rośliny zostały wybrane ze względu na częstość występowania. Mówimy o nich podczas podstawowych zajęć ze studentami farmacji i kosmetologii, ponieważ znajdują swoje zastosowanie w fitoterapii i w kosmetologii" - powiedział adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Collegium Medicum dr Maciej Balcerek.
Ogród założono przy budynku wydziału farmaceutycznego, na terenie kompleksu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Stanowi on zaplecze dydaktyczne na potrzeby zajęć takich jak botanika farmaceutyczna czy farmakognozja.
Powstanie ogrodu od strony merytorycznej nadzorował dr Balcerek wraz z dr Iwoną Paszek z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej. Wspólnie dobrali gatunki roślin kosmetycznych i leczniczych oraz ich rozmieszczenie.
W głównej części ogrodu dominują byliny i rośliny jednoroczne, a w otoczeniu posadzono drzewa, krzewy i krzewinki. Rośliny są opatrzone informacjami na temat surowców, jakie dostarczają i ich wykorzystania leczniczego.
Kolekcja roślin została podzielona na dziewięć grup związków czynnych, takich jak na przykład olejki eteryczne, glikozydy nasercowe, węglowodany, lipidy oraz związki siarki. W obrębie tych grup znajdują się poszczególne gatunki.
Balcerek podkreślił również, że wszystkie występujące w ogrodzie rośliny wymienione są w akcie prawnym zwanym "Farmakopeą polską", czyli w urzędowym spisie leków dopuszczonych do obrotu w Polsce.
Ogród służy też popularyzacji wiedzy na temat roślin leczniczych i kosmetycznych wśród wszystkich zainteresowanych, między innymi pacjentów szpitala i ich rodzin. (pap)
Bydgoszcz: rośliny lecznicze i kosmetyczne w uniwersyteckim ogrodzie
Blisko 200 gatunków roślin rodzimych i egzotycznych znajduje się w nowo otwartym Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych przy bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Liczący 3,5 tys. m kw. ogród służy głównie do celów dydaktycznych.