Zdaniem ekspertów wynika to z pełnego sprywatyzowania stomatologii i z likwidacji gabinetów stomatologicznych w szkołach.
- Trzy lata temu NFZ postawił przed gabinetami nowe wymagania, którym nie mogły sprostać, i dlatego poznikały ze szkół – wyjaśnia Robert Stępień, dentysta z Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.
Jeden z wymogów dotyczył tego, że gabinet musi być otwarty co najmniej 3 dni w tygodniu, w tym raz popołudniu, co okazało się nieopłacalne. Na prywatne leczenie nie stać wielu rodziców, szczególnie na wsiach.
Ministerstwo zdrowia planuje wprowadzenie książeczek zdrowia dziecka, w których byłyby odnotowane także wizyty u dentysty i zalecenie dotyczące leczenia zębów.
Cały artykuł www.rp.pl
Brak dentystów w szkołach i epidemia próchnicy u dzieci
80 procent dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia ma próchnicę. Wśród najmłodszych w wieku od pięciu do dziewięciu lat aż 84 procent cierpi na tę przypadłość. Wynika tak z badań, które Ipsos przeprowadził wspólnie z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.