Dotychczas, w Laboratorium Obrazowania Molekularnego BPN-T, istniała możliwość skorzystania tylko z urządzenia PET/MR, obsługiwanego przez spółkę celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obecnie pacjenci mogą również rejestrować się na badania PET/CT prowadzone przez firmę Cyklosfera. Skierowane są one przed wszystkim do osób z chorobami onkologicznymi, ale też z innymi schorzeniami. Metoda ta jest podstawową w medycynie nuklearnej dla onkologii, urologii, kardiologii itp.

PET (pozytonowa tomografia emisyjna) to kompleksowe badanie całego ciała, pozwalające na wykrycie zmian charakteryzujących się zaburzonym metabolizmem tkankowym. Dzięki temu lekarze mogą ocenić rozległość i stopień zaawansowania procesu chorobowego w organizmie. Obecnie urządzenia PET sprzężone są z aparatami radiologicznymi - tomografią komputerową CT (computed tomography) jako PET/CT lub z rezonansem magnetycznym MR (magnetic rezonanse MR) czyli PET/MR.

PET/MR jest badaniem droższym ale dużo mniej szkodliwym dla pacjentów, bo przyjmują oni mniejszą dawkę promieniowania, pochodzącą tylko z izotopu. W tańszym badaniu PET/CT dwie trzecie dawki pochodzi z tomografu, a tylko jedna trzecia z izotopu. Są to jednak dawki bezpieczne i nie zagrażające pacjentowi.

W języku medycznym coraz częściej używa się terminu „obrazowanie hybrydowe”, które oznacza badanie wykorzystujące jednocześnie obie technologie. Współpraca PET/MR i PET/CT pomaga jeszcze dokładniej zbadać pacjentów. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworowej.

Niewiele ośrodków na świecie, może pochwalić się posiadaniem obu urządzeń w jednym miejscu, na których pracują ci sami specjaliści – mogący porównywać jednocześnie obraz. W Polsce są tylko dwa takie ośrodki.

 [-DOKUMENT_HTML-]

- Naszą największą bolączką jest to, że tak istotne badania dla dotkniętych najcięższymi schorzeniami pacjentów, są w tej chwili odpłatne. - mówi Magdalena Skrzycka z firmy Cyklosfera. - NFZ nie rozpisał konkursu, co uniemożliwia nam pozyskanie kontraktu. Oczywiście będziemy starać się by dostrzeżono ogromną potrzebę dostępności wykonywanych przez nas, tak dokładnych i często ratujących życie badań. – dodaje.

Pracownia PET/CT spełnia wszystkie warunki stawiane tego typu placówkom, począwszy od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a na Państwowej Agencji Atomistyki skończywszy.

- Mamy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną dostrzeżone, ponieważ poleganie tylko na jednym urządzeniu (PET/CT znajduje się w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie) w tak dużym regionie, jest rozwiązaniem ryzykownym. I to zarówno pod względem logistycznym - w razie awarii jednego urządzenia pacjenci z nowotworem są pozbawieni szansy na szybką diagnostykę, jak i finansowym - wprowadzenie konkurenta na rynek zawsze przynosi korzyści dla pacjenta i płatnika. Widząc ogromną potrzebę i wagę badań PET/CT ustanowiliśmy cenę naszych usług na najniższą w Polsce, znacznie różniącą się od cen warszawskich czy łódzkich. Mamy nadzieję, że dzięki temu coraz mniej pacjentów pozostanie bez niezbędnej pomocy. – podsumowuje Magdalena Skrzycka.