- Chodzi nam o zapobieganie sytuacjom, które obserwowaliśmy w latach ubiegłych często, zbyt często w mojej ocenie, że młodzi lekarze rozpoczynając rezydenturę, np. po dwóch, trzech, czterech latach zmieniali rezydenturę i rozpoczynali kolejną od nowa – wskazał. - Nie jest tak, że młody lekarz nie może zmienić miejsca specjalizacyjnego; może zmienić miejsce. Ograniczyliśmy możliwość dowolnego, swobodnego zmieniania kolejnych rezydentur i finansowania ze środków publicznych lekarzy, którzy po kilka razy próbowali rezydentury zmieniać – dodał.
Wydatki na rezydentury zaplanowano w 2015 roku na poziomie 702,4 mln, na 2016 rok planowane są one na poziomie około 829,3 mln. Dla porównania w 2014 roku środki na ten cel przewidziano w kwocie 643,6 mln.
Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: trzykrotnie więcej miejsc rezydenckich wiosną 2015 roku >>>
Wynagrodzenie lekarzy - rezydentów jest uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji. Zróżnicowanie wynagrodzenia ma zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów. W dziedzinach priorytetowych pierwsze dwa lata opłacane są kwotą 3600 zł, a po dwóch latach specjalizacji 3890 zł; w pozostałych - 3170 zł przez pierwsze dwa lata i 3460 - po dwóch latach. (pap)
Arłukowicz: lekarz może zmienić specjalizację z powodów losowych
Lekarz, który decyduje się na rozpoczęcie rezydentury, przypomnę - w całości finansowanej przez państwo - musi podejmować decyzje świadome powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas poniedziałkowej (9 lutego 2015) konferencji. Dodał, że jeżeli lekarz będzie musiał zmienić specjalizację z powodów losowych, będzie mógł to zrobić.