Rada uznała za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Gonal-f (folitropina alfa) we wskazaniach: brak jajeczkowania (w tym zespół policystycznych jajników) u kobiet, u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu, stymulacja rozwoju wielu pęcherzyków jajnikowych u kobiet poddanych stymulacji owulacji w ramach technik rozrodu wspomaganego oraz w stymulacji wzrostu pęcherzyków jajnikowych u kobiet ze znacznym niedoborem LH, FSH w skojarzeniu z hormonem luteinizującym LH.
Według Rady zasadne jest także objęcie refundacją produktu leczniczego Fostimon (urofolitropinum); proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań; 75 j.m.+1 ml rozpuszczalnika; kod EAN: 5909991083212, we wskazaniach: brak owulacji (włączając zespół policystycznych jajników PCOS) u kobiet, które nie odpowiadały na leczenie cytrynianem klomifenu oraz stymulacja wielopęcherzykowa u pacjentek poddawanych wspomaganiu rozrodu (ART).
Rada uznała, że oba leki powinny być refundowane z odpłatnością ryczałtową w ramach nowej grupy limitowej, wspólnej dla wszystkich gonadotropin.
W obu przypadkach Rada też, że względu na trudności w oszacowaniu wielkości populacji świadczeniobiorców, wnioskowała o wprowadzenie instrumentu podziału ryzyka.
Rada uznała też za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Prolia (denosumabum), roztwór do wstrzykiwań, 60 mg/1 ml; kod EAN: 5909990761647, we wskazaniu: osteoporoza pomenopauzalna u kobiet w wieku powyżej 60 lat, ze złamaniem osteoporotycznym, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania z T score ≤ -2,5 mierzone metodą DXA, w ramach istniejącej grupy limitowej, z odpłatnością 30 procent oraz produktu leczniczego Meaxin (imatinibum), we wskazaniu: ICD-10 C91 w zakresie wskazań zarejestrowanych, w ramach istniejącej grupy limitowej i wydawanie go pacjentom bezpłatnie.
Natomiast za niezasadne Rada Uznała objęcie refundacją produktu leczniczego Herceptin (trastuzumabum), roztwór do wstrzykiwań, 600 mg, 1 fiol., kod EAN: 5902768001037, we wskazaniu: wynikające z uzgodnionego z wnioskodawcą programu lekowego „Leczenie raka piersi (ICD-10 C50)".
Jednocześnie, Rada zaproponowała rozszerzenie obecnie refundowanego programu lekowego „Leczenie raka piersi PIERSI (ICD-10 C 50)" o leczenie neoadiuwantowe, z uwzględnieniem postaci dożylnej trastuzumabu.
Rada uznała za zasadne usunięcie świadczenia obejmującego podawanie interferonu alfa 2b w rozpoznaniu zakwalifikowanym do kodu ICD-10: D45 (czerwienica prawdziwa) oraz świadczenia obejmującego podawanie interferonu beta 1a w rozpoznaniach zakwalifikowanych do kodów ICD-10: C11.9 (nowotwór złośliwy części nosowej gardła, nie określony) i C49.0 (nowotwór złośliwy tkanki łącznej i innych tkanek miękkich głowy, twarzy i szyi), realizowanych w ramach „Programu leczenia w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej".
AOTM: Rada Przejrzystości przygotowała stanowiska i opinie
Na 18 posiedzeniu, które odbyło się 19 maja 2014, Rada Przejrzystości przygotowała stanowiska i opinie w sprawie refundacji produktów leczniczych oraz świadczeń realizowanych w ramach chemioterapii niestandardowej.