Rada Przejrzystości uznała natomiast za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Onglyza (saksagliptyna) w ramach nowej, wspólnej dla inhibitorów DPP-4, grupy limitowej i wydawanie go pacjentom z odpłatnością 30 procent.
Rada zarekomendowała też objęcie refundacją produktu leczniczego Januvia (sitagliptyna) w ramach nowej grupy limitowej i wydawanie go pacjentom za 30 procentową odpłatnością. Rada wskazała jednocześnie na konieczność redukcji ceny leku do poziomu, przy którym koszty wnioskowanych terapii – dwu- lub trójlekowej – nie będą znacząco rosły, zarówno z perspektywy płatnika publicznego jak i pacjenta w stosunku do leczenia metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika.
Rada uznała za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Sabril (wigabatryna) stosowanego w przypadku monoterapii napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa), w ramach istniejącej grupy limitowej i wydawanie go pacjentom w ramach odpłatności ryczałtowej, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej kontroli okulistycznej leczonych chorych.
Rada uznała też za zasadne zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Leczenie restenozy naczyń wieńcowych za pomocą balonu uwalniającego lek” jako świadczenia gwarantowanego, pod warunkiem ograniczenia wskazań do restenozy w stencie i zastosowania balonów uwalniających lek (DEB), których skuteczność udokumentowano w dobrej jakości badaniach naukowych. Według Rady zasadne jest aby cena DEB była porównywalna z ceną DES - stentów uwalniających leki (II generacji).
Rada Przejrzystości uznała też za zasadne wydawanie zgody na refundację produktu leczniczego Cycloserine (cycloserinum) kapsułki po 250 mg, stosowanego w przypadku: gruźlicy płuc, gruźlicy płuc lekoopornej i wielolekoopornej (MDR) oraz mykobakteriozy płuc, a także wydawanie zgody na refundację produktu leczniczego Monogen (dieta eliminacyjna), we wskazaniach: deficyt LCHAD, deficyt VLCAD.
Rada Przejrzystości uznała natomiast za zasadne usunięcie świadczenia obejmującego podawanie nab-paklitakselu (paklitaksel w postaci nanocząsteczkowego kompleksu z albuminą) w rozpoznaniach zakwalifikowanych do kodów ICD-10: C25 (nowotwór złośliwy trzustki), C25.0 (głowa trzustki), C25.8 (zmiana przekraczająca granice trzustki), C25.9 (trzustka, umiejscowienie nieokreślone) realizowanego w ramach „Programu leczenia w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej”.
Rada uznała też za zasadne finansowanie produktu leczniczego Noxafil (posaconazolum) w zakresie następujących wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego: jako lek dostępny na receptę, we wskazaniu: zespół mielodysplastyczny (MDS) u pacjentów
AOTM: Rada Przejrzystości nie rekomenduje refundacji szczepionki przeciw rotawirusowi
Na posiedzeniu 28 lipca 2014 Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Ochrony Techologii Medycznej uznała za niezasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Rotateq (szczepionka przeciw rotawirusowi, żywa) stosowana w celu uodpornienia niemowląt w wieku od 6 tygodni do 32 tygodni (zapobieganie wystąpieniu zapalenia żołądka i jelit wywołanego zakażeniem rotawirusem).